Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-12] Niższe Ceny Poliwęglanu

Drukuj

[2015-12] Niższe Ceny Poliwęglanu

Ceny poliwęglanu za czwarty kwartał rozliczane są o około 150-200 EUR/T poniżej cen z trzeciego kwartału przy zauważalnym spadku popytu w końcowej części roku, a rynek oceniany jest jako zrównoważony pod względem popytowo-podażowym.

Mimo, że ceny kontraktowe benzenu wzrosły w czwartym kwartale, to jednak producenci bisfenolu A najprawdopodobniej pracowali przy obniżonych stawkach operacyjnych, gdyż jego ceny znalazły się pod presją materiałów importowanych. Ceny kontraktowe benzenu osiągnęły poziom 818 EUR/T w maju, przy czym we wrześniu cena benzenu spadła o około 36% i ustabilizowała się na poziomie 519 EUR/T. Cena ropy Brent na początku grudnia była poniżej 40 USD/bbl, co z dużym prawdopodobieństwem wpłynęło na zachowania konsumentów produktów w sektorze petrochemicznym i tworzywowym w całym łańcuchu wartości.

Regionalni producenci poliwęglanu również będą chętni, aby zachować wszelkie potencjalne skutki taniego importu do minimum, i prawdopodobnie nie będą dążyć do znacznych podwyżek cen w okresie pierwszego kwartału 2016 roku. Popyt na bisfenol A był zmienny stabilny, mniej lub bardziej, że teraz producenci powrócili do pre-2014 Stawki operacyjne po wysyłać duże ilości do USA z powodu problemów roślinnych. Szacowana średnia Szybkość działa w późnym listopada było około 70-75%, przy czym nacisk najprawdopodobniej w kierunku dolnego końca Zwłaszcza, możliwości eksportowe zostały dodatkowo ograniczona ze względu na ogromna nadpodaż w Azji.

Ogłoszona fuzja amerykańskiego giganta przemysłu chemicznego Dow i DuPont będzie miała ograniczony wpływ na europejski rynek poliwęglanu. Firma Dow produkuje bisfenol w zakładzie w Stade, Niemcy o mocy produkcyjnej 180 ktpa, będący surowcem do produkcji poliwęglanu dla firmy Trinseo, która posiada w tym samym miejscu instalację o zdolności produkcyjnej 145 kT na rok. Europejskie wskaźniki gospodarcze były w większości pozytywne w listopadzie.

Firma Sabic zamierza zamknąć swój zakład w Cartagena, Hiszpania o zdolnościach produkcyjnych 260 kT na rok na dwa miesiące, począwszy od końca stycznia, według źródeł rynkowych. Zakład posiada dwie linie o mocach produkcyjnych130 kT na rok, dodatkowo firma SABIC posiada instalację poliwęglanu o zdolności produkcyjnej 260 kT na rok w Bergen op Zoom, Holandia. Z przerwy w Hiszpanii podobno nakładających się kolejny zwrot SABIC w Arabii Saudyjskiej, mogą one być ograniczone przez okres podczas Pierwsza połowa 2016 roku.

Rejestracja nowych samochodów osobowych w UE wzrosła o 13,7% do 1 085 259 sztuk w listopadzie, według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA). Na wszystkich głównych rynkach rejestracja  samochodów osobowych wykazała silny wzrost w listopadzie i tak w Hiszpanii odnotowano wzrost o 25,4%, we Włoszech o 23,5%, a we Francji o 11,3%, kolejno w Niemczech o 8,9% i są to również lepsze wyniki niż te co zostały osiągnięte w listopadzie 2014 roku. W ujęciu rok do roku, rejestracja samochodów wzrosła o 8,7%, osiągając 12,6 mln sztuk, co przekroczyło ilość samochodów zarejestrowanych w 2014 roku. Wszystkie główne rynki utrzymać ogólny trend zmian na lepsze.

Sektor produkcyjny w strefie euro kontynuował swój wzrost w listopadzie, a wraz z produkcją i nowymi zamówieniami rozwijał się najszybciej od 18 miesięcy. Ostatecznie skorygowana wartość wskaźnika aktywności finansowej (PMI) w strefie euro wyniosła 52,8 w listopadzie, w porównaniu z PMI z października, wynoszącym 52,3. Niemal we wszystkich krajach z wyjątkiem Grecji, odnotowano szeroko zakrojony wzrost poprawy sytuacji gospodarczej w sektorze inwestycyjnym. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline