Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2014-12] Stałe Ceny Poliwęglanu w Grudniu

Drukuj

[2014-12] Stałe Ceny Poliwęglanu w Grudniu

Aktywność na rynku poliwęglanu była stabilna w czwartym kwartale, a stały popyt odnotowano w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie dostawy zostały uznane za odpowiednie. Rynek zazwyczaj znacząco spowalnia w drugiej połowie grudnia, a uczestnicy rynku nie oczekują już większych zmian w tym roku. Większe obawy uczestników rynku, związane są z rosnąca presją na ceny ze względu na znacznie niższe ceny surowca. Ceny kontraktowe benzenu spadły o 276 EUR/T w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i nabywcy poliwęglanu oczekują odzwierciedlenia tych spadków na cenie tworzyw.

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) obecnie utrzymują się na poziomie 2300-2550 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2300-2500 EUR/T DDP.

Eksport poliwęglanu z EU28 wyniósł 216,0 tt od stycznia do września 2014 roku, co oznacza 2% spadek w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku. Chiny pozostają największym partnerem handlowym  z obrotem na poziomie 70,2 tt, następnie Indie, Rosja, Korea Południowa oraz Turcja. Całkowity import w okresie pierwszych trzech kwartałów roku wyniósł 64,1 tt, co oznacza spadek o 2,4% rok do roku. Korea Południowa zaimportowała największą ilość poliwęglanu na poziomie 25,7 tt, po Arabii Saudyjskiej, Tajwanie, Tajlandii i USA.

Europejski rynek benzenu odnotowuje trend spadkowy zarówno w USA jak i Azji, cena ropy Brent nadal spada w stosunku do poziomu z zeszłego miesiąca. Europejska cena kontraktowa benzenu w listopadzie obniżyła się o 110 EUR/T stabilizując się na 935 EUR/T. Cena spot nadal ulega spadkowi z 1280 USD/T notowanie w dniu 24 października do około 975 USD/T notowanie 25 listopada, aż do 875 USD/T notowanie 5 grudnia. Europejska cena grudniowego kontraktu została ustalona pod koniec listopada na 769 EUR/T, o około 166 EUR/T poniżej poprzedniego rozliczenia.

Dostępność bisfenolu na rynku w listopadzie była ograniczona ze względu na problemy w zakładzie Momentive  w Pernis, Holandia. Ponowne uruchomienie instalacji trwało około 10 dni dłużej niż planowano. Przerwa w produkcji w firmie Momentive nie miały większego wpływu na Europejski rynek BPA. Popyt pozostał bez zmian, a średni obrót pozostał wokół 65-70%. Import BPA z Korei Południowej w październiku osiągnął wielkość 3,5 tt, choć wiele z tego zostało zakupione przez europejskich producentów. Niemniej jednak, w Azji nadal występuje nadpodaż BPA, a sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, jak dwa nowe zakłady w Chinach o łącznej mocy produkcyjnej 265 tt/r zostaną uruchomione w styczniu 2015 roku. Z całą pewnością będą one wypierać przywóz BPA do Chin, główne z Koreii Południowej i Tajlandii. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline