Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2014-11] Stałe Ceny Poliwęglanu w Listopadzie

Drukuj

[2014-11] Stałe Ceny Poliwęglanu w Listopadzie

Podaż i popyt na rynku poliwęglanu w Europie pozostawały w równowadze końcem października i na początku listopada, ale oczekiwane typowe sezonowe spowolnienie może wpłynąć na sytuację na rynku w najbliższych tygodniach. Ceny poliwęglanu na IV kwartał według niektórych relacji zostały ustalone na tym samym poziomie co w III kwartale.

Pojawiła się okazja do podniesienia cen w IV kwartale przez producentów poliwęglanu po wyłączeniu instalacji krakingu firmy Shell w Moerdijk, w Holandii, ale gwałtowny spadek cen ropy i benzyny powstrzymał jakiekolwiek pomysły o wyższych cenach benzenu utrzymujących się przez dłuższy czas. Producenci poliwęglanu musieli sterować produkcją, ponieważ konsumenci kupowali tylko tyle tworzywa ile to było konieczne.

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) w listopadzie utrzymują się na poziomie 2300-2550 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2300-2500 EUR/T DDP.

Na rynku bisfenolu A, nie było praktycznie żadnych zmian w popycie w październiku, ale jego dostępność zmniejszyła się, gdy firma Momentive podjęła we wrześniu prace modernizacyjne w zakładzie w Pernis, w Holandii. Ponowne uruchomienie nastąpiło na początku października, które jednak trwało zaledwie kilka dni, przed ponownym wyłączeniem instalcji, która obecnie pracuje tylko na niskich poziomach. Zostało to spowodowane strajkiem w zakładzie chlorków metali alkalicznych firmy Akzo Nobel w Delfzijl, który dostarcza chlor do Momentive do produkcji epichlorohydryny, używanej wraz z BPA do produkcji żywic epoksydowych.

Względne napięcie na rynku może być jednak krótkotrwałe, zwłaszcza gdy na horyzoncie zaczynają się pojawiać wielkości importowane. Europa i w mniejszym stopniu USA stały się "kryjówką" dla nadwyżki BPA z Korei Południowej, a także poliwęglanu i żywic epoksydowych. W Europie niebawem mogą zacząć się pojawiać ładunki z Chin ze względu na dalszy wzrost zdolności produkcyjnych w Chinach. Na rynku pojawiają się oferty na większe ilości BPA z Korei Południowej w cenie poniżej 1860 USD/T CFR, co przekłada się na około 1470 EUR/T CFR. Cena choć nie jest jeszcze bardzo niska dla handlowców i dystrybutorów, to jednak wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy te ceny ulegną obniżeniu.

Europejski rynek benzenu pod koniec października został przywrócony do poprzedniego stanu po gwałtownym spadku cen związanym z obniżką cen ropy Brent w tym okresie. Ceny ropy naftowej i benzyny spadły w połowie października do poziomów najniższych od czterech lat. Cena ropy Brent spadła z niedawnego szczytu, który miał miejsce w czerwcu wynoszącego prawie 115 USD/bbl do około 84-85 USD/bbl, najniższego poziomu od 2010 roku. Ceny benzyny ciężkiej uległy obniżce zgodnie ze spadkiem cen ropy naftowej w połowie października, stabilizując się poniżej poziomu 700 USD/T CFR. W listopadzie europejskie kontrakty na benzen zostały potwierdzone na poziomie 935 EUR/T, spadek o 110 EUR/T w stosunku do poprzedniego miesiąca. Europejska cena kontraktowa została uzgodniona na poziomie 1178 USD/T FOB NWE (przy uzgodnionym kursie 1 EUR = 1,2599 USD). /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline