Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Ogłoszenie Wyników Programu JEC 2016 Innovation Awards

Drukuj

Ogłoszenie Wyników Programu JEC 2016 Innovation Awards

Spółka zależna koncernu LANXESS, Bond-Laminates GmbH, Instytut Inżynierii Produkcji Fraunhofera oraz spółka HBW-Gubesch Thermoforming GmbH wspólnie otrzymały nagrodę w kategorii „Procesy” w konkursie „JEC 2016 Innovation Awards”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Atlancie. Zwycięska technologia obejmuje lokalne wzmocnienie taśmowe termoplastycznych arkuszy kompozytowych marki Tepex w celu zoptymalizowania właściwości mechanicznych, grubości i masy materiału.

Optymalizacja standardowych materiałów CFRT

Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi (ang. Continuous Fiber Reinforced Thermoplastics, CFRT), zwane również płytami kompozytowymi, oferują ogromny potencjał do wykorzystania w ultralekkich konstrukcjach i bardzo łatwo się je przetwarza. Mogą być wytwarzane w sposób ciągły, mają nieograniczony okres przydatności i dzięki temu zapewniają wymierne korzyści finansowe. Tradycyjne materiały o ułożeniu włókien 0°/90° są doskonałe do większości konstrukcji wymagających wzmocnienia, takich jak części pojazdów silnikowych, obudowy urządzeń elektronicznych czy sprzętu sportowego. Dobrze wyważony materiał nadaje się do wielu zastosowań, znacznie ograniczając masę produktów w porównaniu do materiałów metalowych i plastikowych.

Niemniej jednak w przypadku wyjątkowych obciążeń i w celu dalszej optymalizacji rozkładu sił wzmocnienia można zintegrować dzięki wykorzystaniu wieloosiowego materiału Tepex, który jest najnowszym osiągnięciem spółki Bond-Laminates. Dzięki tej metodzie można określić różne ułożenia włókien dla różnych warstw konstrukcji kompozytowej. Pozwala to osiągnąć znacznie lepsze właściwości w relacji do gęstości. Metoda ta sprawia, że projektowanie elementów poddawanych dużym obciążeniom, takich jak dźwignie hamulcowe czy konstrukcje foteli, jest bardzo proste i wydajne.

Na potrzeby szczególnych zastosowań, wymagających jeszcze większego wzmocnienia dróg rozkładu obciążeń, można zoptymalizować wysokowydajne konstrukcje, posługując się podejściem opracowanym w ramach projektu E-Profit. Polega ono na precyzyjnym zastosowaniu określonej liczby wysokowydajnych, jednokierunkowych wzmocnień zwanych taśmami wzdłuż konkretnych dróg rozkładu obciążenia. Umożliwia to zoptymalizowanie obciążeń w sposób podobny do zastosowania płyt różnej grubości lub różnych wzmocnień, ale przy znacznie zmniejszonej masie. Dirk Bonefeld, szef Działu Badań i Rozwoju w spółce Bond-Laminates w Brilon, powiedział: – Metoda, którą opracowaliśmy, dopełnia serię najwyższej jakości termoplastycznych materiałów kompozytowych o wysokiej wydajności marki Tepex. Partnerzy tego projektu badawczego opracowali innowacyjną metodę inteligentnego łączenia różnych rodzajów półproduktów kompozytowych. Pokazuje to potencjał rozwojowy naszej technologii materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami.

Program „JEC Innovation Awards”

Kryteria oceny w tym międzynarodowym konkursie to niezwykłe rozwiązania techniczne, współpraca między partnerami badawczymi, potencjał rynkowy i oryginalność produktu lub procesu. W uroczystości rozdania nagród, która odbyła się 4 maja w Atlancie, uczestniczyła Megan Jennings, doradca klienta odpowiedzialna za produkt Tepex na terenie Stanów Zjednoczonych w ramach jednostki biznesowej High Performance Materials koncernu LANXESS. – Jesteśmy dumni z otrzymania nagrody w tym ważnym konkursie branży materiałów kompozytowych. Bardzo cieszy nas ta forma wyrażenia uznania dla naszej specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie – powiedziała.

Projekt E-Profit został ufundowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu ramowego „Badania nad produkcją przyszłości” i był nadzorowany przez Centrum Badawcze Karlsruhe (PTKA). Autor jest odpowiedzialny za treść tej publikacji.

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2015 roku osiągnął sprzedaż o wartości 7,9 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 16 200 pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest rozwój, produkcja i dystrybucja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych. LANXESS należy do głównych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i DJSI Europe) oraz FTSE4Good.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości

Niniejsza informacja prasowa zawiera pewne wypowiedzi dotyczące przyszłości oparte na aktualnych założeniach i prognozach koncernu LANXESS AG. Różne znane i nieznane zagrożenia, niewiadome i inne czynniki mogą przyczynić się do powstania znacznych rozbieżności pomiędzy rzeczywistymi przyszłymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami firmy a podanymi tutaj przewidywaniami. Koncern nie bierze odpowiedzialności za uaktualnianie stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych zdarzeń lub rozwoju sytuacji.

Dodatkowe informacje dotyczące produktów chemicznych oferowanych przez koncern LANXESS można znaleźć w naszym WebMagazine pod adresem http://webmagazine.lanxess.com.

Szukaj nas na portalach Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn i YouTube:
http://www.twitter.com/LANXESS
http://www.facebook.com/LANXESS
http://www.instagram.com/lanxess
http://www.linkedin.com/company/lanxess
http://www.youtube.com/lanxess
 

Tagi: lanxess tepex
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Ankieta

Plastline

Plastinvent