Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Relacje

Plastech'2017 - Relacja

22 prezentacje, ponad 160 gości i blisko 80 firm, to najkrótszy bilans zakończonej edycji Sympozjum Technicznego PLASTECH, które już po raz dwudziesty trzeci w swojej historii, odbyło się  w dn. 06-07.IV.2017 r. w mszczonowskim Hotelu PANORAMA.

W gronie gości znalazły się grupy producentów tworzyw sztucznych (Grupa Azoty, Covestro, DuPont, Sabic Innovative Plastics), dystrybutorów i compounderów (A.Schulman, Granulat, Innocomp, Polimarky, Radka), producentów dodatków i środków pomocniczych do przetwórstwa (Clariant, Grafe) oraz przede wszystkim narzędziowni i zakładów przetwarzających tworzywa sztuczne (m.in.: Apator-Metrix, Bilplast, BSH SGD, Coko-Werk, C+N, Curtis, Deltaplast, Intemo, Kiel, Kontakt Simona, Lamela, Lys Fusion, Mann+Hummel, Pollena, Rosti Poland, Ramp, Sumiriko).

W opinii Organizatorów tegoroczna edycja była nie tylko doskonałą okazją do wysłuchania wystąpień i prezentacji wpisujących się w nurt przewodni Sympozjum („Organizacja i Zarządzanie Procesem Produkcji w Sektorze Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych” – przyp. red.) ale także doskonałą okazją do merytorycznej dyskusji z renomowanym gronem przedstawicieli czołowych firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce.

Dodajmy, że wydarzeniu partnerowali: WADIM Plast (Mecenas Sympozjum), Grupa AZOTY (Partner Strategiczny) oraz jako Partnerzy Sympozjum -  Fundacja PlasticsEurope Polska, PROCAD, SIEROSŁAWSKI Group, STAUBLI, STAUFEN Polska, WITTMANN BATTENFELD Polska, i platforma zintegrowanych e-usług dla branży tworzyw WWW.GENPLAST.PL

Tegoroczną edycję swoją obecnością uświetnił założyciel i wieloletni organizator kolejnych edycji Sympozjów PLASTECH, świętujący przed kilkoma dniami swoje 80-te urodziny, Henryk ZAWISTOWSKI. O jego dorobku, roli i znaczeniu dla sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych w inaugurującym spotkanie wystąpieniu mówił Zenon NAROJEK, właściciel firmy WADIM PLAST będącej już po raz czwarty z rzędu Mecenasem Sympozjum.

W tej samej sesji przyszłość polskiej i europejskiej branży tworzyw w swoim wystąpieniu przedstawił Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska – Kazimierz BORKOWSKI. Dotyczyło ono także nowych wyzwań dla przemysłu związanych z projektem Circular Economy.

- Chcieliśmy by to spotkanie swoim charakterem i formułą było nieco inne od dotychczasowych – mówi Jacek Szczerba, współwłaściciel Serwisu WWW.TWORZYWA.PL, będącego organizatorem wydarzenia. Oczywistym jest że PLASTECH w dalszym ciągu jednym z najistotniejszych spotkań branży przetwórców i kadry inżynierskiej oraz platformą do wspólnej dyskusji nad rozwojem techniki i poziomem oferowanych rozwiązań. W tej edycji naszym Gościom zaproponowaliśmy szereg nowych i specjalnie przygotowanych na tą okazję propozycji związanych z programem Sympozjum i jego przebiegiem.

Pośród nich dużym zainteresowaniem cieszyła się platforma demonstracyjna Wittmann 4.0 prezentująca wizję przyszłości zawarta w idei Industrie 4.0 umożliwiająca łatwe podłączanie urządzeń peryferyjnych do wtryskarki i zarządzanie ich pracą (m.in.: nadzór, kontrolę i sterowanie pracą robota, termostatów, systemu przepływu wody chłodzącej i dozowników grawimetrycznych /Bogdan ZABRZEWSKI, Jacek KULIŚ/. Kolejną atrakcją była mobilna prezentacja systemów SMED przedstawiona przez firmę STAUBLI w postaci samochodu demonstracyjnego oraz efektownego multimedialnego wystąpienia /Arkadiusz JANKOWSKI/.

Duże zainteresowanie gości towarzyszyło także punktowi konsultacyjnemu firmy PROCAD /Piotr WOŹNIACKI, Przemysław POSZWA/ oferującej rozwiązywanie problemów technologicznych w punkcie analiz MOLDFLOW, na drodze symulacji z zakresu optymalizacji wtrysku obejmującej m.in.: zagadnienia dotyczące wypełniania gniazda oraz fazy docisku, analizy wypaczeniowej, doboru punktu wtrysku, ustalenia optymalnej kompensacji skurczu dla wypraski, przesunięcia linii łączenia oraz określenia okna przetwórczego, orientacji włókna w wyprasce, naprężeń wewnętrznych w wyprasce oraz analizę chłodzenia formy.

Tegorocznej edycji towarzyszyły także wystąpienia grona Firm które po raz pierwszy w swojej historii prezentowały się na PLASTECH-u, w ramach specjalnego bloku tematycznego dedykowanego polskim wtryskowniom /SIEROSŁAWSKI Group, LAMELA, SOLIDPLAST/. Omawiane przez nich zagadnienia oparte na wieloletnich  doświadczeniach i funkcjonowaniu w branży stanowiły bezcenny zbiór praktycznej wiedzy, własnych uwag i obserwacji. W przekonaniu organizatorów i co najważniejsze samych uczestników to jeden z dobrych pomysłów na rozwijanie istniejącej formuły spotkań, służących budowaniu coraz szerszej platformy do wspólnej wymiany doświadczeń zawodowych.

W trakcie Sympozjum jego uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w Konkursie w którym do wygrania był audyt technologiczny o wartości 15.000,- PLN dla reprezentowanej Firmy i ufundowany przez Firmę STAUFEN Polska. Jego zwycięzcą został Jakub ŁUCZYŃSKI reprezentujący COKO-WERK z Łodzi.

Z kolei zdobywcą Grand Prix tegorocznej edycji Sympozjum PLASTECH został Tomasz GÓRECKI /CLARIANT Plastics & Coatings Polska, Konstantynów Łódzki/.

Specjalną atrakcję dla wszystkich uczestników stanowił pokaz ICE SHOW MAX przygotowany przez organizatorów.

Dodajmy, że kolejna edycja Sympozjum PLASTECH została zaplanowana na 19/20.04.2018 r. Do zobaczenia za rok! /Źródło: WWW.TWORZYWA.PL/

 

Aby zobaczyć galerię zdjęć KLIKNIJ WIĘCEJ >>>

Plastinvent'2016 - Relacja

W dniach 17-18.11.2016 odbyła się  jubileuszowa i jednocześnie rekordowa pod względem frekwencyjnym kolejna edycja Konferencji PLASTINVENT, zorganizowana w Hotelu ARŁAMÓW****.

Udział w tym wyjątkowym dla polskiego sektora przetwórczego wydarzeniu wzięło 234 osoby reprezentujące 110 firm. Przypomnijmy, że jego organizatorami, niezmiennie od dziesięciu lat, są firmy ściśle związane z branżą tworzyw sztucznych: PLASTIGO, SYNVENTIVE Molding Solutions oraz Serwis Internetowy WWW.TWORZYWA.PL

Pośród uczestników największą jak zwykle grupę, stanowili przedstawiciele sektora przetwórczego a pośród nich m.in.: APATOR Metrix, AQUAFILTER Europe, BILPLAST, BISTAR, BOSH, BURY, CELLFAST, CURVER Poland, Dr. SCHNEIDER, GE Power Controls, HANYANG Polska, INDESIT Company Polska, KONTAKT Simon, LAMELA, METCHEM, PHILIPS Lighting Poland, PHOENIX Contact Wielkopolska, RAMP, SIEROSŁAWSKI Group, SPLAST, SUWARY, ZELMER.

Nie zabrakło także europejskiej czołówki producentów i dystrybutorów tworzyw sztucznych (A.SCHULMAN, ALBIS, BIESTERFELD, DANJE Polymer, DuPONT Poland, GRANULAT, Grupa AZOTY, INNOCOMP, LANXESS, PLASTPOLAN. POLIMARKY, RADKA Polska, SABIC Innovative Plastics, SIRMAX, TER PLASTICS Polymer Group,TEREZ Performance Polymers) oraz dodatków i środków pomocniczych (m.in.: CLARIANT Plastics & Coatings, GABRIEL Chemie, GRAFE, MERCK, Permedia.

Blok wystąpień otworzyli przedstawicie firmy SYNVENTIVE Molding Solutions /Robert REDZISZ, Adrian NOWAK/ świętującej równocześnie swoje dziesięciolecie istnienia przedstawicielstwa w Polsce. Obie prezentacje były skupione na najnowszych rozwiązaniach firmy dedykowanych systemom gorąco kanałowym zamykanym iglicowo oraz technologii activeGate.

W trakcie wydarzenia zostało przedstawionych ogółem 25 prezentacji i wystąpień, skupionych wokół nurtu przewodniego Konferencji „INNOWACJA – INWENCJA – INSPIRACJA”, przedstawiających w pierwszej kolejności nowoczesne rozwiązania technologiczne i aplikacje materiałowe w obszarze przetwórstwa tworzyw sztucznych i ich zastosowań.

Tak jak zwykle za niezwykle interesujący, w opinii uczestników, został uznany blok tematyczny PLASTIGO Academy „Optymalizacja Procesu Przetwórstwa – Droga Do Jakości Wyrobów z Tworzyw Sztucznych” z udziałem przedstawicieli Politechniki Częstochowskiej /Przemysław POSTAWA, Tomasz STACHOWIAK/.

Jego zwieńczeniem było Forum Dyskusyjne zatytułowane „Kierunki Rozwoju i Nakładów Inwestycyjnych Firm Sektora Przetwórstwa TS w Polsce” w którym udział wzięli zaproszeni przez Organizatorów Goście Konferencji /moderator Jacek SZCZERBA, Genplast Rzeszów/.

Gościem Specjalnym Konferencji był Janusz KOŁODZIEJ, aktualny reprezentant kraju, dwukrotny zdobywca Drużynowego Pucharu Świata i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski na żużlu. Jego wizyta i spotkanie z publicznością toczone w niezwykle miłej i radosnej atmosferze, zakończyły się konkursem dla publiczności.

Jego zwycięzcą został Paweł ANDERSOHN /Bydgoszcz/, będący jednym ze współtwórców Konferencji PLASTINVENT /na zdjęciu poniżej/.

Drugi dzień spotkania rozpoczęło wystąpienie Gościa Konferencji p. Emilio SITTA reprezentującego włoską firmę 2Mila dotyczące całkowitego  wykorzystania odpadów tworzyw technicznych  opartego na opracowaniu własnych technologii i wykorzystaniu możliwych do stworzenia synergii technicznych i handlowych opartych na specyficznym know-how.

W kolejnej części Konferencji, będącej blokiem specjalnym Fundacji PlasticsEurope Polska, przedstawiono zagadnienia dotyczące znaczenia tworzyw sztucznych jako materiału konstrukcyjnego /Grzegorz RĘKAWEK/ a także przedstawiono problematykę wyzwań legislacyjnych, wizerunku branży oraz konkurencyjne możliwości stosowania innym materiałów. Końcowym wystąpieniem w tym bloku była prezentacja przedstawiciela Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych SIPUR /Maciej KUBANEK/.

W kontekście tych wystąpień i poruszonej w nich tematyki odbył się panel dyskusyjny którego moderatorem był Kazimierz BORKOWSKI, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.

Dodajmy, że Gośćmi Hotelu Arłamów**** w trakcie Konferencji PLASTINVENT byli także Prezydent Lech WAŁĘSA oraz mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita WŁODARCZYK.

Zwycięzcą jubileuszowego Grand Prix Plastinvent’2016 został p. Mariusz MAŁEK reprezentujący SIEROSŁAWSKI Group z Mielca. 11. edycja Konferencji PLASTINVENT została zaplanowana na 5-6 października 2017 roku.

* * *

Mijająca dekada w historii Plastinvent-u to ogromny i trudny do ujęcia w jakiejkolwiek mierzalnej formie zbiór doświadczeń, dyskusji, prezentacji i wystąpień. Bezcenne w swoim ponadczasowym wymiarze forum wymiany poglądów, bez istnienia którego trudno byłoby sobie wyobrazić tak dynamiczny rozwój naszej branży. Pragnę wyrazić swoje przekonanie, że wszyscy możemy być dumni z roli oraz znaczenia Naszej Konferencji dla środowiska przetwórców tworzyw sztucznych i podmiotów z nim związanych w Polsce. Tym samym należy podkreślić rolę Plastinvent-u w wielopokoleniowym budowaniu naszej branży, a także znaczenie dla jej rozwoju oparte na prawidłowym wychowywaniu, kształtowaniu i rozwijaniu – tak deficytowej w dzisiejszych czasach – kadry inżynierskiej.

Korzystając z okazji, pragnę w tym miejscu podziękować za zaangażowanie i współpracę Mecenasowi oraz wszystkim Partnerom i Prelegentom tegorocznej edycji PLASTINVENT-u, których obecność przyczyniła się zarówno do odpowiedniego poziomu merytorycznego, jak również do stworzenia odpowiednio komfortowych warunków naszego spotkania.

Naszym pragnieniem jako Organizatorów było, by stworzona z myślą o Gościach Konferencji specjalna kompozycja nowoczesności, piękna natury, komfortu i wyjątkowej atmosfery Jubileuszu X-lecia Plastinventu na długo pozostała w pamięci nas wszystkich jako zbiór niezwykle pozytywnych doświadczeń, wrażeń i emocji. Mam nadzieję, że udało nam się to osiągnąć.

Dziękując wszystkim Gościom którzy swoim przybyciem i obecnością uświetnili to spotkanie pragnę wyrazić swoje przekonanie, że wspólnie i od dziesięciu lat, zapisujemy kolejne fragmenty historii naszej branży, będąc świadkami jej nieustannego rozwoju.

Wierzę, że tym spotkaniem zapisaliśmy wyjątkową jej kartę…  /Jacek SZCZERBA, GENPLAST/

Plastline