Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
FAKUMA'17 RSS

WITTMANN BATTENFELD Na Targach Fakuma 2017 (cz.1)

Drukuj

WITTMANN BATTENFELD Na Targach Fakuma 2017 (cz.1)

Na tegorocznych targach FAKUMA w Friedrichshafen, w dniach 17 – 21 października, na stoisku 1204 w hali B1, firma  WITTMANN BATTENFELD  zaprezentuje pod hasłem „be smart” nowoczesne technologie w dziedzinie wtrysku.

Czy wyobrażają sobie Państwo sytuację w której wtryskarka przejmie rolę technologa i samodzielnie zadba o prawidłowy dobór parametrów wtrysku. Może to jeszcze przyszłość, ale przyszłość, która już dziś jest tworzona. W wielu wtryskarkach oferowane są funkcje do prostego ustawienia podstawowych parametrów procesu. Układy sterowania wtryskarek wyposażane są w coraz bogatsze biblioteki danych materiałów i coraz lepsze algorytmy pozwalające na ustawienie parametrów. W układzie sterowania maszyn WITTMANN BATTENFELD UNILOG B8 mają Państwo do dyspozycji nie tylko rozbudowane narzędzia do szybkiego ustawienia procesu ale także mogą Państwo mieć funkcje do automatycznej kontroli i korekty ustawionych parametrów.  Jako wyposażenie opcjonalne maszyn oferowane są tzw. Pakiety technologiczne. Funkcje te stanowią właśnie forpocztę przyszłych inteligentnych wtryskarek, które pozwolą przejąć rolę technologa.  

Jakość i parametry gotowego wyrobu są kształtowane już na etapie plastyfikacji tworzywa. Zapewnienie stabilnych warunków dozowania ma bardzo znaczący wpływ na kolejne etapy procesu a tym samym na końcowe właściwości wypraski. Już na tym etapie procesu mają Państwo możliwość oddania przebiegu procesu w „ręce inteligentnej wtryskarki”. Jest to możliwe dzięki funkcji HiQ-Melt MMQ (Monitorowanie jakości materiału). HiQ Melt prowadzi kontrolę plastyfikacji i samoczynnie dokonuje korekty punktu przełączenia na docisk. Funkcja mierzy pracę wykonaną  w trakcie dozowania. Technolog powinien ustawić zakres w jakim następuje pomiar pracy dozowania a także tolerancje w jakich wtryskarka uzyskuje możliwość samodzielnej decyzji o korekcie parametrów wtrysku.
Obliczenie pracy wykonanej w trakcie procesu plastyfikacji następuje przez pomiar momentu obrotowego ślimaka w stosunku do jego drogi. Tak obliczona wartość jest wyświetlana na ekranie panelu operatora i może być monitorowana przez system sterowania wtryskarki w zadanych przez użytkownika tolerancjach. Przekroczenie tolerancji (górnej lub dolnej) spowoduje wyświetlenie alarmu na panelu operatorskim. Funkcja ta może być pierwszym kryterium wykorzystywanym do prowadzenia separacji detali – dobry / zły. W przypadku różnicy między wartością zmierzona o wartością wzorcową układ sterowania wtryskarki dokona samodzielnej korekty punktu przełączenia na docisk. W ten sposób układ sterowania wtryskarki będzie dążył do zapewnienia stabilnych końcowych warunków procesu. Ważnym jest fakt, iż korekta następuje jeszcze w ramach trwającego cyklu. Ma to kluczowe znaczenie dla osiąganej jakości wyrobów. Nawet najlepszy technolog może zareagować bowiem dopiero po zakończeniu danego cyklu. Dopiero po zgłoszeniu błędu przez wtryskarkę ma możliwość wprowadzenia korekt. Funkcja HiQ Melt zrobi to automatycznie bez przerywania produkcji.
  
Inteligencja wtryskarki nie ogranicza się jednak tylko do etapu dozowania. Potrzeba nadzoru i regulacji występuje także na innych etapach procesu. Dlatego też inteligentna wtryskarka kontroluje także proces wtrysku. HiQ Flow (automatyczna kontrola procesu wtrysku to oprogramowanie pozwalające na wychwycenie zmian procesu na etapie wtrysku. Wtryskarka oblicza wartość pracy, jaka jest wykonana na etapie wypełniania gniazda formy. Tak jak w poprzednim narzędziu technolog powinien ustawić zakres i tolerancje pomiaru. Zmierzona wartość jest wyświetlana na ekranie panelu operatora i może być monitorowana przez system sterowania wtryskarki w zadanych przez użytkownika tolerancjach. Przekroczenie tolerancji spowoduje , automatyczną korektę dokonywaną jeszcze w czasie trwania danego cyklu.  W zależności od sytuacji układ sterowania wtryskarki spowoduje przesunięcie położenia punktu przełączania z fazy wtrysku na fazę docisku lub samoczynnie zmieni ciśnienie docisku lub połączy działanie obu tych funkcji. HIQ-Flow samodzielnie kompensuje wahania temperatury lub lepkości tworzywa, co pozwala na produkcję wyprasek o bardzo wysokiej powtarzalności.

Ale to nadal nie wszystko co oferuje inteligentny układ sterowania wtryskarki. Dla uzyskania stabilnych właściwości końcowych wypraski bardzo ważnym jest odpowiednia regulacja poduszki resztkowej. Także w tym zakresie możemy liczyć na inteligencję wtryskarki . HiQ-Cushion (kontrola poduszki resztkowej tworzywa) to narzędzie pozwalające na regulację wielkości poduszki tworzywa. HiQ-Cusion dokonuje pomiaru wielkości poduszki i  w zależności od wyniku pomiaru funkcja automatycznie reguluje dawkę dozowania w kolejnym cyklu. Funkcja HiQ Cusion wykorzystuje w swym działaniu  pomiary dokonane przez programy HiQ Melt i HiQ Flow.

Era inteligentnej wtryskarki z pewnością stanowi przyszłość, ale już teraz użytkownicy maszyn dostają narzędzia zwalniające ich z odpowiedzialności za przebieg procesu.  

Grupa WITTMANN

Grupa WITTMANN jest światowym liderem w dziedzinie produkcji wtryskarek, robotów  i urządzeń peryferyjnych przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw. Siedzibą Grupy jest Wiedeń w Austrii. Grupa zbudowana jest z dwóch głównych podmiotów WITTMANN BATTENFELD i WITTMANN. Dzięki ośmiu  zakładom produkcyjnym ulokowanym w pięciu krajach i ponad 33 agencjom przedstawicielskim Grupa prowadzi swą działalność na całym świecie. WITTMANN BATTENFELD, z siedzibą w Kottingbrunn Austria, w sposób konsekwentny buduje swą pozycję na runku producentów wtryskarek i dostawców nowoczesnych technologii do przetwórstwa tworzyw. Jako dostawca kompleksowych technologii i maszyn o nowoczesnej modułowej budowie, firma spełnia obecne i przyszłe wymagania  rynku maszyn do przetwórstwa tworzyw.

Asortyment produktów oferowanych przez WITTMANN obejmuje roboty i systemy automatyzacji produkcji, systemy podawania surowców, suszarki, młynki, dozowniki objętościowe i grawimetryczne. WITTMANN oferuje kompleksowe rozwiązania począwszy od pojedynczych komórek produkcyjnych aż po pełne złożone instalacje produkcyjne. Połączenie pod patronatem grupy Wittmann obszarów związanych z konstrukcją wtryskarek, budową urządzeń peryferyjnych i technologiami przetwórstwa doprowadziło do stworzenia oferty optymalnie dostosowanej do potrzeb współczesnego rynku.  

W Polsce Grupa WITTMANN reprezentowana jest przez Wittmann Battenfeld Polska. Nasi doświadczeni pracownicy działów sprzedaży i serwisu i logistyki pozostają Państwa dyspozycji.

WITTMANN BATTENFELD  Polska Sp. z o.o.
Adamowizna, ul. Radziejowicka 108
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Tel.: +48 22 724 38 07
Fax: +48 22 724 37 99
www.wittmann-group.pl

WITTMANN BATTENFELD GmbH
Wiener Neustädter Straße 81
A-2542 Kottingbrunn
Tel.:    +43 2252 404-1400
Fax:    +43 2252 404-991400
gabriele.hopf@wittmann-group.com
www.wittmann-group.com
 

Wyświetleń:
Plastline