Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
FAKUMA'17 RSS

Dzwoni Wtryskarka Do... Czy Mamy Już Inteligentne Wtryskarki?

Drukuj

Dzwoni Wtryskarka Do... Czy Mamy Już Inteligentne Wtryskarki?

Postęp techniczny związany z dostępem do nowych technologii komunikacji zauważany jest w wielu branżach i nie ominął też maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.  Nowoczesna wtryskarka to dziś nie tylko narzędzie do prowadzenia produkcji ale także urządzenie o coraz większej swobodzie w zakresie samo optymalizacji parametrów procesu i nadzoru stanu technicznego.

Jeszcze kilka lat temu za nowatorskie rozwiązanie uznawano możliwość zdalnej diagnostyki pracy wtryskarki. Zdalny dostęp pozwalał serwisowi producenta danej wtryskarki na sprawdzenie jej stanu, ustawień i diagnostykę błędów. Skracało to czas naprawy i ograniczało straty produkcyjne. Przed kilku laty nikt jednak nie myślał o tym , że to wtryskarka będzie się samodzielnie kontaktować z serwisem, gdy zaistnieje taka potrzeba. Condition Monitoring System (CMS) to część pakietu Smart Services“  w ramach którego wtryskarka w sposób ciągły dokonuje samooceny swego stanu technicznego. System Monitorowania Stanu Maszyny CMS pozwala na planowanie przeglądów i napraw w zależności od faktycznego stanu technicznego maszyny. Dla realizacji idei stałego nadzoru nad stanem technicznym wtryskarka musi zostać doposażona w odpowiedni zestaw czujników, których wskazania są dokumentowane i analizowane przez specjalne oprogramowanie.

Tak samo jak w wyścigach Formuły 1, gdzie dane o stanie auta są oceniane z okrążenia na okrążenie, tak z pomocą programu CMS dane maszyny są kontrolowane w każdym cyklu.  Uzyskane wyniki dotyczące stanu maszyny są zapisywane i mogą być analizowane i oceniane w odniesieniu do ostatnich 12 miesięcy pracy.

System CMS podzielony został na 3 poziomy. Na poziomie pierwszym następuje pozyskanie danych.  Mierzone są wibracje, momenty obrotowe,  temperatury, wilgotność powietrza, przepływy,  funkcje ślimaka i dane z szafy sterującej.

Na poziomie 2 następuje obróbka i analiza danych. Sercem systemu CMS jest jednostka CPU i moduł pomiarowy, które analizują uzyskane wyniki.

Poziom 3 pokazuje ocenę danych i analizę stanu maszyny.  Informacja przekazywana jest do właściwych działów w zakładzie użytkownika lub na życzenie klienta do centrum serwisowego WITTMANN BATTENFELD.

I tak oto spełnia się przesłanie „Dzwoni wtryskarka do ..”. Maszyna została wyposażona w funkcje pozwalające jej na samoocenę stanu technicznego i wezwanie pomocy serwisowej w sytuacji zagrożenia awarią. System CMS umożliwia planowanie prac konserwacyjnych w niezbędnym zakresie i momencie. Obniża to koszty eksploatacji maszyny i zwiększa jej niezawodność i produkcyjną dostępność.

Zdj. 1: Przegląd funkcji CMS

Zdj. 2: Pozyskane przez CMS dane dotyczące stanu olejów                 

Zdj. 3: Dane dotyczące jednostki wtryskowej

Czy możemy więc mówić już o inteligentnych wtryskarkach lub inteligencji wtryskarki? To, że maszyna wzywa pomoc nie jest jedyną cechą inteligentnej maszyny. Myślę, że jeszcze długo nie będzie tak, że wystarczy pokazać maszynie detal a ona sama się ustawi, zoptymalizuje parametry i będzie nadzorować swą produkcję. Ale także i w zakresie optymalizacji parametrów procesu pojawiają się już obszary w których obsługujący pozwala wtryskarce na samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się tzw. Pakiety technologiczne. Poszczególne firmy oferują podobne rozwiązania pod różnymi nazwami. Generalnie nowe funkcje wtryskarki pozwalają na prowadzenie dodatkowej kontroli wybranych parametrów i oddanie maszynie prawa do ich zmiany w określonym zakresie. Np. funkcja HiQ Melt prowadzi kontrolę warunków dozowania tworzywa. Funkcja dokonuje pomiaru pracy wykonanej w trakcie dozowania. Ustawiacz lub technolog powinien określić zakres w jakim następuje pomiar oraz tolerancję w jakich powinna znaleźć się zmierzona praca dozowania. Jeśli zmierzona wartość pracy wykonanej w związku z dozowaniem będzie odbiegać od wartości przyjętej jako idealna, ale będzie się mieścić w zakresie ustawionej tolerancji, to wtryskarka automatycznie i samodzielnie dokona korekty punktu przełączenia na docisk w ten sposób by wyeliminować różnice wynikające ze zmian w dozowaniu. Korekta zostanie dokonana w trakcie tego samego cyklu w którym dokonywany był pomiar pracy dozowania.  Podobnie działa funkcja HiQ Flow, która dokonuje pomiaru pracy włożonej na etapie wtrysku. Funkcja HiQ Flow dokonuje korekty punktu przełączenia na docisk lub ciśnienia docisku w ten sposób, by wyeliminować wpływ zmian związanych z funkcja wtrysku. Podobnie jak funkcja HiQ melt, funkcja HiQ Flow działa w ramach tego samego cyklu. Kolejnym narzędziem dostępnym dla inteligentnej wtryskarki jest funkcja HiQ Cusion. Narzędzie to pozwala na kontrolę poduszki resztkowej tworzywa i w zależności od zmierzonej wartości dokonuje korekty wartości objętości dozowania w kolejnym cyklu.  Wtryskarka wyposażona w Pakiety technologiczne uzyskuje swobodę w wprowadzeniu korekty parametrów. Co jest szczególnie ważne, maszyna reaguje w trakcie realizowanego cyklu. Cecha ta jest szczególnie istotna, gdyż normalna reakcja obsługującego może nastąpić dopiero po wystąpieniu błędu, a więc po zakończeniu cyklu. Narzędzia Pakietów Technologicznych wprowadzają korekty parametrów bez przerywania jej pracy, co jest kolejną istotną różnicą w stosunku do ingerencji wykonanej przez obsługującego.

Wtryskarka zatem potrafi już samodzielnie zdiagnozować swój stan techniczny i wezwać pomoc oraz potrafi dokonać korekty parametrów procesu, zastępując w tym względzie technologa. Jeśli dodamy do tego możliwości jakie posiada wtryskarka w zakresie nadzoru i kontroli pracy nad urządzeniami peryferyjnymi  można powiedzieć, że stworzone zostało urządzenie o pewnych cechach inteligencji. Nie wiem, kiedy pojawi się wtryskarka, która będzie partnerem dla technologa, dla ustawiacza i serwisanta. Pewnie dalszy rozwój techniki będzie ułatwiał rozwój wtryskarek także w tym kierunku.

Z jednej strony to intrygujące, jak będą rozwijały się funkcje wtryskarki w przyszłości, z drugiej to niepokojące, że to wtryskarka będzie dzwonić do nas.

Grupa WITTMANN

Grupa WITTMANN jest światowym liderem w dziedzinie produkcji wtryskarek, robotów  i urządzeń peryferyjnych przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw. Siedzibą Grupy jest Wiedeń w Austrii. Grupa zbudowana jest z dwóch głównych podmiotów WITTMANN BATTENFELD i WITTMANN. Dzięki ośmiu  zakładom produkcyjnym ulokowanym w pięciu krajach i ponad 33 agencjom przedstawicielskim Grupa prowadzi swą działalność na całym świecie.

WITTMANN BATTENFELD, z siedzibą w Kottingbrunn Austria, w sposób konsekwentny buduje swą pozycję na runku producentów wtryskarek i dostawców nowoczesnych technologii do przetwórstwa tworzyw . Jako dostawca kompleksowych technologii i maszyn o nowoczesnej modułowej budowie, firma spełnia obecne i przyszłe wymagania  rynku maszyn do przetwórstwa tworzyw.

Asortyment produktów oferowanych przez WITTMANN obejmuje roboty i systemy automatyzacji produkcji, systemy podawania surowców, suszarki, młynki, dozowniki objętościowe i grawimetryczne. WITTMANN oferuje kompleksowe rozwiązania począwszy od pojedynczych komórek produkcyjnych aż po pełne złożone instalacje produkcyjne.  

Połączenie pod patronatem grupy Wittmann obszarów związanych z konstrukcją wtryskarek, budową urządzeń peryferyjnych i technologiami przetwórstwa doprowadziło do stworzenia oferty optymalnie dostosowanej do potrzeb współczesnego rynku. 

W Polsce Grupa WITTMANN reprezentowana jest przez Wittmann Battenfeld Polska. Nasi doświadczeni pracownicy działów sprzedaży i serwisu i logistyki pozostają Państwa dyspozycji.

WITTMANN BATTENFELD  Polska Sp. z o.o.
Adamowizna, ul. Radziejowicka 108
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Tel.: +48 22 724 38 07
Fax: +48 22 724 37 99
www.wittmann-group.pl

WITTMANN BATTENFELD GmbH
Wiener Neustädter Straße 81
A-2542 Kottingbrunn
Tel.:    +43 2252 404-1400
Fax:    +43 2252 404-991400
gabriele.hopf@wittmann-group.com
www.wittmann-group.com

Wyświetleń:

Przeczytaj także:

Plastline