Polecamy

Czy Wiesz Że? (1)

Wiele tworzyw sztucznych, w zależności od rodzaju, wchłania w większym lub mniejszym stopniu wilgoć z powietrza. Wilgoć może być wchłaniania do wewnątrz granulatu lub też gromadzić się w wyniku kondensacji na powierzchni w postaci kropel. Jej obecność w czasie przetwórstwa może prowadzić do takich efektów jak spienianie się tworzywa w czasie wtrysku, powstawanie wad powierzchni lub też pogorszenia własności mechanicznych.

W wielu przypadkach zawartość wilgoci można stwierdzić na podstawie oględzin wypraski, jednakże w innych uwidacznia się to przez wyraźne obniżenie własności wytrzymałościowych. Podczas przetwórstwa tworzyw technicznych zawarta w nich wilgoć nie może przekraczać wartości dopuszczalnych. Ilość wilgoci zależy od różnych czynników, np.: rodzaju opakowania, magazynowania, itp. Przykładowo poliamid w dużej części pakowany jest w worki ze specjalną warstwą z aluminium, dzięki której możliwe jest ograniczenia przenikania wilgoci do tworzywa, a tym samym właściwe przetwarzanie surowca...

Słownik

Hasła na literę:

Wszystkie

Polimery Ciekłokrystaliczne [LCP]

Otrzymywane jako: 1) Polimery termotropowe - poprzez chemiczne łączenie łańcuchów polimeru z małocząsteczkowymi ciekłymi kryształami lub grupami mezogenicznymi, wprowadzonymi do łańcucha głównego lub jako boczne rozgałęzienia, 2) Polimery liotropowe.
Czytaj dalej

Proppionian Celulozy [CP]

Tworzywo amorficzne. Właściwości zbliżone do Octanu Celulozy (CA). Większa odporność na starzenie, lepsza stałość kształtów i wymiarów.
Czytaj dalej

Newsletter