Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Paszport Do Eksportu

Drukuj

Paszport Do Eksportu

Polityka proeksportowa Polski od wielu lat jest mocno krytykowana przez środowisko eksporterów. Ocena skuteczności instrumentów pomocowych oferowanych do niedawna przedsiębiorcom była głównie negatywna, firmy wskazywały niską skuteczność pomocy z punktu widzenia firmy i efektywności działań. Zanim eksporterzy będą w sposób kompleksowy wspomagani przez rząd , który od co najmniej 6 lat planuje utworzenie- wzorem innych krajów UE -agencji rozwoju i promocji eksportu, mogą liczyć na własne siły i środki publiczne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 
Paszport do eksportu
Jeśli przedsiębiorstwo zalicza się do małych lub średnich i jego eksport nie przekroczył 30% sprzedaży ogółem, może skorzystać z programu „ Paszport do eksportu”. Jest to dotacja oferująca szeroki zestaw instrumentów niezbędnych do wejścia na nowy rynek.
To najlepsza w historii RP dotacja dla eksporterów, pozwala na zrefundowanie wielu kosztów, które musimy ponosić, chcąc rozpocząć lub rozwinąć eksport - mówi Helena Cieśluk Prezes Fundacji Rozwoju Polskiego Eksportu. Po raz pierwszy przedsiębiorcy mogą otrzymać plan marketingowy rozwoju eksportu, który przedstawia analizy sektorowe i rekomendacje strategii. Polscy przedsiębiorcy z sektora MSP nie lubią korzystać z doradztwa, często działają spontanicznie i intuicyjnie, jednak intuicja poparta informacją o wybranym rynku i konkurencji zwiększa szansę na sukces za granicą. Częstym powodem niepowodzenia eksporterów jest brak wiedzy o rynku, konkurencji, odbiorcach, różnicach kulturowych, a nawet cenach produktu na wybranym rynku zagranicznym. Plan rozwoju eksportu ma na celu zdobycie niezbędnych informacji o wybranych rynkach i określenie strategii. Jest pierwszym etapem projektu „Paszport do eksportu” . Po akceptacji planu przez RIF można otrzymać dotację na jego wdrożenie (do 50% nie więcej jednak niż 200 tys. PLN).

Na jakie działania?
Jakie koszty możemy zrefundować? Zakres pomocy jest bardzo duży. Przedsiębiorstwa mogą zrefundować udział w targach i misjach gospodarczych, poszukiwanie kontrahentów (w tym opracowanie listy kontrahentów, organizacja spotkań na rynku docelowym, koszty wyjazdów i pobytu związane ze spotkaniami, pomoc w negocjacjach, usługi translacyjne), usługi dotyczące doradztwa prawnego i finansowania eksportu, uzyskanie niezbędnych certyfikatów i innych dokumentów uprawniających do wejścia na dany rynek, opracowanie wizerunku firmy i produktu (projekty etykiet, opakowań), zakup badań marketingowych, opracowanie strategii oraz szeroko pojęte koszty promocji (artykuły w prasie branżowej, reklama w Internecie, reklama w prasie, katalogi, próbniki itp)
Bardzo przydatnym instrumentem w skutecznej działalności eksportowej jest poszukiwanie potencjalnych kontrahentów. Wiele polskich firm nie ma własnych baz danych klientów zagranicznych, a działy marketingu lub eksportu są zaangażowane tylko w bieżącą działalność. Projekt stwarza możliwość uzyskania całościowej usługi łącznie z umówieniem spotkań za granicą z wyselekcjonowanymi przez zewnętrzną firmę kontrahentami. Badania eksporterów w UE stwierdzają, iż pomoc w identyfikacji i wskazaniu potencjalnych kontrahentów jest najbardziej efektywną i pożądaną przez przedsiębiorstwa formą wsparcia.
Istotne jest również, że projekt można rozliczać etapami, więc nie trzeba dysponować całą kwotą tylko czerpać kolejne zyski z bieżącej działalności operacyjnej lub otrzymać zaliczkę do 20% wartości.

Dalsze informacje dotyczące składania wniosków aplikacyjnych na projekt „Paszport do eksportu” pod adresem www.frpe.org.pl lub www.opppenexpo.pl. Kolejna runda aplikacyjna potrwa od 20.09 do 08.10. 2010r.
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent