Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

BASF w Branży Betonowej

Drukuj

BASF w Branży Betonowej

Firma BASF na wystawie Rynek Innowacji 2013 zaprezentowała rozwiązania, którą mogą być rewolucyjne dla branży budowlanej. Uczestnicy mogli poznać na interaktywnych stanowiskach między innymi kryształy X-Seed®, które przyśpieszają twardnienie betonu i zmniejszają emisję dwutlenku węgla.

 

Składniki prefabrykatów betonowych są wszędzie, choć prawie w ogóle o nich nie myślimy w codziennym życiu. Czy to są dźwigary mostu, rury kanalizacyjne, klatki schodowe, czy podkłady kolejowe – miliony tych elementów konstrukcyjnych są prefabrykowane i instalowane bezpośrednio na placach budowy. Warto dodać, że na całym świecie około 1,4 mld ton cementu jest wykorzystywane do produkcji tego twardego sztucznego kamienia.

Firmie BASF za pomocą X-Seed udało się wdrożyć istotną innowacje w tej branży. Zaprezentowany przyspieszacz twardnienia pozwala nie tylko na szybszą produkcję prefabrykatów betonowych, ale również w dużej mierze przyczynia się do ograniczenia zużycia energii i związanej z tym emisji gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla (CO²).

 

Jak działa X-Seed®

Głównym składnikiem betonu jest cement, który otrzymuje się przez wypalanie kamienia wapiennego, gliny oraz minerałów w wysokich temperaturach w celu uzyskania klinkieru cementowego. Proces ten zużywa ogromne ilości energii. Prefabrykowane elementy wytwarzane są przez wylewanie wciąż płynnego betonu do szalunkowych form wykonanych z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Tylko wtedy gdy beton stwarnieje, można otworzyć formę odlewniczą i wyjąć element prefabrykowany. X-Seed sprawia, że proces utwarzania cieplnego, wraz ze wszystkimi wadami tej metody, jest zdecydowanie zbędny. Za pomocą tego dodatku beton twardnieje w temperaturze 20°C tak samo szybko jak po zastosownaniu temperatury 60°C. Metoda ta jest niezwykle prosta, wystarczy zastosowanie dodatkowego związku chemicznego, który już znajduje się
w betonie – hydratu krzemianu wapnia. Dokładniej ujmując temat są to niezliczone miliony maleńkich kryształków CSH o średnicy kilku nanometrów, zawieszonych w cieczy, w X-Seed.

 

Zrównoważony rozwój

Innowacja w postacji X-Seed ma wpływ na ekologiczne, ekonomieczne skutki jego użytkowania. Przyśpieszone twardnienie betonu parą zużywa około 10 litrów oleju opałowego na tonę betonu. X-Seed sprawia, że jest to zbędne. Dzięki temu redukowana jest emisja dwutlenku węgla, zużycie energii i zasobów. Ponadto oszczędności wynikające z tańszego cementu wyraźnie rekompensują koszty X-Seed.

 
BASF w Polsce
 

Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu). Firma BASF dużo inwestuje w działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

W 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto laboratorium chemiczne, którego BASF jest wyłącznym partnerem. Co roku odwiedza je około 6 000 dzieci (głównie klasy szkolne). W 2012 r. firma BASF prowadzi w polskich mediach kampanię wizerunkową pod hasłem: „Tworzymy chemię, która łączy”. Więcej informacji na www.basf.pl.

Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent