Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-11] Wzrost Cen PBT W Listopadzie

Drukuj

[2017-11] Wzrost Cen PBT W Listopadzie

Rynek PBT w Europie był zrównoważony końcem października i na początku listopada, a producenci informowali, że na rynku jest dobry popyt w połączeniu ze stałą podażą.

Producenci informują także o oczekiwanych niewielkich wzrostach cen na początku nowego roku. Kupujący uważają, że poziom cen pozostanie niezmienny do końca 2017, a presja na wzrost cen nastąpi dopiero na początku 2018.

Ceny surowców do produkcji poliamidów wzrosły, częściowo ze względu na zmniejszone moce produkcyjne w Chinach w wyniku przepisów dotyczących ochrony środowiska. Doprowadziło to do ich widocznego wzrostu cen, szczególnie w przypadku PA6 i PA66. Istnieją obawy, że trend ten może się utrzymywać, ponieważ moce produkcyjne ulegają dalszemu zmniejszeniu wraz z trwającą presją środowiskową w Chinach, choć nie jest to przesądzone.

Wyjątkowo silna presja na poliamid sprawiła, że bardziej skupiano się na surowcach do produkcji poliamidu; PBT pozostaje mniej niestabilnym rynkiem niż BDO i inne półprodukty. Dalsi nabywcy są przyzwyczajeni do długoterminowych umów, półrocznych lub rocznych, co przekłada się na większą stabilność tworzyw bazowych, ponieważ nadal są one przedmiotem obrotu w dłuższej perspektywie niż produkty omawiane wcześniej. Z tych powodów długoterminowe kontrakty PBT wykazują opóźnienie w zmianach cen wynikających ze zmian cen surowca.

Notowania cen naturalnego PBT w listopadzie wzrosły o około 30 EUR/T osiągając poziom 2330-2430 EUR/T DDP, a ceny modyfikowanego i niewzmocnionego PBT także wzrosły o 30 EUR/T do poziomu 3260-3380 EUR/T DDP, jak we wrześniu.

Pojawiły się informacje o wyłączeniach PBT w Azji, które mogą wpływać na wzrost presji cenowej, ale nie jest jasne, jaki wpływ będzie to miało na rynek europejski. Rynek BDO odczuł pewnego rodzaju ulgę ponieważ Ashland ogłosił zakończenie siły wyższej we wrześniu, a zakład Sipchem w Arabii Saudyjskiej również wyszedł z siły wyższej, w pierwszym tygodniu listopada.

BASF ogłosił wzrost ceny o 200-250 EUR/T na BDO od 1 września lub zgodnie z umowami. Wzrost ten został częściowo zrealizowany, a w większości przypadków uzyskano wzrost w wysokości około 100 EUR/T w czwartym kwartale. Zanotowano również niższe podwyżki na poziomie około 75 EUR/T oraz wyższe o około 170 EUR/T.

W porównaniu do PTA i DMT popyt na PTA w Europie pozostawał stosunkowo wysoki w ostatnich miesiącach, ponieważ miejscowi producenci PET ciężko pracowali, aby zaspokoić duży popyt i wypełnić lukę pozostawioną przez zamknięcie zakładu JBF w Belgii. To znaczne zatrzymanie zdolności produkcyjnych PET miało negatywny wpływ na popyt na PTA, ponieważ nabywcy PET zaczęli zwiększać wielkość przywozu. Spowodowało to gwałtowne obniżenie popytu, które wpłynie na wielkość PTA, szczególnie na głównego producenta, który zaopatrywał JBF Geel.

Według dostawców, popyt był dobry we wszystkich aplikacjach, chociaż najprawdopodobniej rynek zacznie zwalniać w grudniu.

W sektorze motoryzacyjnym nadal utrzymywał się silny trend. Według danych ACEA, rejestracja samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła o 2%, do 1 427 105 sztuk we wrześniu 2017 roku. Należy jednak zauważyć, że we wrześniu 2016 roku dane stanowiły wysoką podstawę do porównań. Są sygnały, że dynamika na niektórych kluczowych gospodarkach spada, szczególnie w Wielkiej Brytanii (-9,3%) i Niemczech (-3,3%). W tym samym czasie na rynkach włoskim i hiszpańskim odnotowano silny wzrost odpowiednio o 8,1% i 4,6%.

Od początku roku dane wskazują, że popyt wciąż znajduje się na plusie, a zarejestrowanych zostało około 11,7 miliona nowych pojazdów; wzrost o 3,7% w tym samym okresie w 2016 r. Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy to kraje, które najbardziej przyczyniły się do wzrostu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odnotowano spadek o 3,9%. Rejestracje w nowych krajach członkowskich UE wzrosły w najsilniejszym tempie na poziomie 13,8%. W najbliższych tygodniach rynek powinien pozostać stabilny, ponieważ większość umów jest kwartalnych. W następnym kwartale można będzie zauważyć, że pewne obniżenie cen może dorównać wzrostowi kosztów surowców. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline