Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-11] Sytuacja Na Rynku Poliwęglanu W Listopadzie

Drukuj

[2017-11] Sytuacja Na Rynku Poliwęglanu W Listopadzie

Europejscy uczestnicy rynku poliwęglanu usiłowali wyjaśnić bieżące problemy związane z podażą i możliwe wyższe koszty produkcji przed typowym sezonowym spowolnieniem w grudniu.

Saudi Kayan najprawdopodobniej zamknął swoją jednostkę poliwęglanu o mocach produkcyjnych 260 000 kT/Y w Al Jubail w pierwszej połowie listopada na okres co najmniej dwóch miesięcy ze względu na prace konserwacyjne w obiekcie. Według źródeł rynkowych w listopadzie zaplanowano kilka innych postojów instalacji poliwęglanu w Azji Północno-Wschodniej. W wyniku zmian i wpływów związanych z surowcem, ceny spot na azjatyckim rynku wzrosły do 3200-3500 USD/T w zależności od lokalizacji.

Trudno jest ocenić, jaki wpływ na europejski rynek mogą mieć wyższe ceny w Azji. UE importuje od azjatyckich producentów od 6 000 do 8 000 ton poliwęglanu miesięcznie, tak więc importerzy nie będą zadowoleni z perspektywy zwiększonych kosztów tworzywa. Z drugiej strony europejscy producenci eksportują również duże ilości poliwęglanu do Azji i na Bliski Wschód, więc dostawcy z zadowoleniem przyjęliby wyższe ceny.

Ceny rynkowe poliwęglanu w Europie dla typów ogólnego przeznaczenia oraz formowania wtryskowego były stabilne na początku listopada, a ceny na IV kwartał są nadal przedmiotem dyskusji.

Ceny kontraktowe poliwęglanów w listopadzie utrzymywały się na poziomie 2800-2900 EUR/T DDP NWE typy do zastosowań ogólnego przeznaczenia, a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2675-2775 EUR/T DDP NWE, jak w październiku.

Są pewne oznaki, że ceny BPA mogą wzrosnąć w perspektywie krótkoterminowej, a uczestnicy rynku nadal analizują wiadomości z China, gdzie nałożono cła antydumpingowe na BPA z Tajlandii z dniem 9 listopada. Chińskie ceny BPA już zaczęły rosnąć, a to otwiera możliwości dla azjatyckiego eksportu, szczególnie z Korei Południowej. W rezultacie zakłada się, że europejski rynek wkrótce zacznie zmniejszać wielkość importu z Azji. Ceny kontraktów BPA wzrosły o około 20 EUR/T w listopadzie do 1322-1374 EUR/T w oparciu o trendy surowcowe. Kupujący poliwęglan nie będą zadowoleni z faktu, że podaż surowca będzie zacieśniać się po długim okresie realizacji zamówień na tworzywo przez większą część 2017 roku. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline