Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-08] Sytuacja na Rynku Poliamidów

Drukuj

[2017-08] Sytuacja na Rynku Poliamidów

Ceny poliamidu 6 zaczęły obniżać się w czerwcu po silnym wzroście w pierwszych trzech-czterech miesiącach 2017 roku, a uczestnicy rynku spodziewali się dalszego osłabienia cen w lipcu. Spadki cen spowodowane były przede wszystkim niższymi cenami surowców, ponieważ popyt był bardzo silny zwłaszcza dla odmian  typowo konstrukcyjnych. W sierpniu popyt nadal był silny, mimo, że niektóre przedsiębiorstwa zajmujące się dalszym procesem przetwórstwa, zamknęło swoje linie produkcyjne na okres wakacji.

W lipcu ceny polimeru były wstępnie ustalane przy spadkach między 50-100 EUR/T, na rynku odnotowano także większe spadki, ale nie zostały uznane za reprezentatywne dla całego rynku. Niektóre znaczne spadki cen związane były z różnymi czynnikami, takimi jak konkretne wolumeny, niektóre końcowe zastosowania, a także punkt wyjścia zawarcia transakcji na wyższym poziomie w poprzednim miesiącu.

Ostatecznie ceny w lipcu spadły o 100 EUR/T w przypadku poliamidu 6, co stanowi większy spadek niż podano w ostatniej analizie. Jeśli chodzi o ceny z sierpnia, nie ustalono pełnych rozliczeń do połowy miesiąca. Pojawiły się pewne oznaki dalszej słabości cen kaprolaktamu, co może przełożyć się na ceny polimeru.

Zgodnie z notowaniami, na obecną chwilę, ceny poliamidu 6 w sierpniu pozostały na tym samym poziomie 2090-2240 EUR/T (Engineering Resin, DDP), a ceny poliamidu 66 na poziomie 2800-3000 EUR/T DDP, jak w lipcu.

Wszelkie wieści o spadkach cen polimerów nie będą mile widziane przez compounderów. W pierwszej połowie 2017 roku, ceny polimerów PA 6 i PA 66 wzrosły gwałtownie, ale producenci nie byli w tym czasie w stanie przełożyć wzrostów na cały łańcuch poliamidowy. W trzecim kwartale ceny compoudnów najprawdopodobniej wzrosły, ale nie w takim stopniu jak można było zaobserwować wcześniej wzrosty cen polimerów. Według źródeł rynkowych, niższe ceny polimerów spowodują, utrudnienia compounderom, którzy usiłują podnieść ceny i odbudować marże w trzecim kwartale.

Ceny poliamidu 66 były dość stabilne w trzecim kwartale. Połączenie silnego popytu i naprężeń w całym łańcuchu wartości pomogły utrzymać stabilność tych cen w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Przetwórcy poinformowali, że czas oczekiwania na towar w trzecim kwartale pozostawał długi, a niekiedy nawet bardzo długi. Jeden z uczestnik rynku powiedział, że czasy realizacji zamówień dochodzi nawet do 16-20 tygodni dla niektórych gatunków. Producenci polimerów twierdzili, że listy zamówień na sierpień i wrzesień były pełne, mimo okresu letnich wakacji. Rozumiano, że niektórzy producenci mają ograniczoną wielkość sprzedaży dla nowych klientów, ale w niektórych przypadkach nie byli oni w stanie dostarczyć pełnych ilości stałym klientom. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline