Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-07] Sytuacja na Rynku PBT w Lipcu

Drukuj

[2017-07] Sytuacja na Rynku PBT w Lipcu

Sytuacja na europejskim rynku PBT pozostaje napięta, chociaż nie odnotowano żadnych niedoborów. Kupujący nadal informują o długich czasach realizacji dostaw, ale odbierają materiał w ilości jakiej potrzebują. Wzrost cen w drugim kwartale 2017 roku osiągnął poziom około 200 EUR/T w stosunku do poprzedniego kwartału. Podobne wzrosty uzyskano w trzecim kwartale, w oparciu o wzrost cen BDO i ogólną sytuację rynkową. Popyt na rynku wciąż utrzymuje się na silny poziomie.

Wzrost indeksu PMI osiągnął rekord w czerwcu był to 74 miesiąc z rzędu wzrostu, a wpłynęła na to poprawa sytuacji w Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii, Irlandii, Grecji i Austrii. Ostatecznie wskaźnik PMI wzrósł do 57,4 w czerwcu, z 57,0 uzyskany w maju, a wcześniejsza prognoza wskaźnika wyniosła 57,3. Wskaźnik PMI utrzymuje się powyżej 50,0 w ciągu ostatnich czterech lat. Średni wskaźnik PMI uzyskany na drugi kwartał (57,0) to najlepszy wynik od pierwszego kwartału 2011 roku.

Ceny BDO nadal rosną w wyniku napiętego rynku po wzroście o 200 EUR/T w drugim kwartale. Zmiany cen w trzecim kwartale przebiegają na tym samym poziomie, po tym jak w tym okresie Ashland i BASF ogłosiły wzrosty cen.

Popyt na PTA w Europie utrzymał się na wysokim poziomie w czerwcu, ponieważ wskaźniki operacyjne wzrosły w celu zaspokojenia sezonowego zapotrzebowania na dalszy popyt na PET. Instalacja firmy Indorama w Rotterdamie zwiększyła moce produkcyjne o 275 kT/rok, do poziomu 650 kT/rok. Wszystkie inne zakłady PTA w regionie funkcjonowały w normalnych warunkach w ostatnich miesiącach. Biorąc pod uwagę fakt, że zakończono dochodzenie antydumpingowe dla południowo koreańskich producentów PTA, a UE potwierdziła, że nie będą stosowane żadne cła antydumpingowe, możliwe będzie, że w najbliższych miesiącach wielkość importu może się znacznie zwiększyć. /Źródło:TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline