Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-06] Sytuacja na Rynku PBT w Czerwcu

Drukuj

[2017-06] Sytuacja na Rynku PBT w Czerwcu

Europejski rynek PBT pozostaje napięty a kupujący informowali, że w razie potrzeby mogą otrzymać produkt z długimi czasami realizacji, co stało się normą na tym rynku. Zdaniem nabywców wzrost cen jest możliwy, ponieważ większość zamówień jest już rozliczana za kwartał. Odnotowano udany wzrost w trzecim kwartale, ale jest trochę za wcześnie, aby dokonać ostatecznej oceny.

Chociaż europejskie pochodne PBT mogą być produkowane po konkurencyjnych cenach z powodu wysokich cen surowców w Azji, azjatycki import do Europy nie został znacząco spowolniony, a eksport z Europy jest wciąż niewielki. W czerwcu popyt był dość dobry, ale odnotowano sezonowe spowolnienie po silnym maju. Trwająca ekspansja sektora produkcyjnego w strefie euro wzrosła w maju, co potwierdziła wartość wskaźnika PMI. Produkcja i nowe zamówienia osiągnęły poziom nie obserwowany od około sześciu lat, wspierane przez dane o tworzeniu nowych miejsc pracy - najlepsze w 20-letniej historii badania. Tempo wzrostu było najszybsze od ponad sześciu lat, a w dużej mierze wspierane było znowu przez wzrost w Niemczech.

Ceny kontraktów BDO na II kwartał wzrosły o 200 EUR/T w odpowiedzi na ograniczoną podaż na europejskim rynku wraz ze wzrostem cen surowców. Firma Ashland i BASF z dniem 1 lipca ogłosiły podwyżki cen o kolejne 200 EUR/T. Jest jeszcze za wcześnie aby ocenić, czy realizacja wzrostów cen finalnie została zrealizowana.

Notowania cen naturalnego PBT w czerwcu pozostały na tym samym poziomie 2200-2300 EUR/T DDP, a ceny modyfikowanego i niewzmocnionego PBT na poziomie 3130-3250 EUR/T DDP, jak w maju.

Zapotrzebowanie na PTA w Europie nadal wzrastało w maju ze względu na zwiększone stopy wzrostu PET. Dochodzenie w sprawie koreańskiego przywozu PTA nie znalazło żadnych dowodów na dumping i nie zastosowano tymczasowych ceł. Ceny kontraktowe PTA spadły w porównaniu z ostatnim miesiącem wraz z obniżką cen kontraktowych paraksylenu i ta tendencja spadkowa będzie utrzymywać się przy kolejnych obniżkach cen paraksylenu. /Źródło:TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline