Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-04] Sytuacja na Rynku Poliacetalu

Drukuj

[2017-04] Sytuacja na Rynku Poliacetalu

Producenci poliacetalu na nowo podjęli próby podniesienia cen w drugim kwartale. W połowie kwietnia nadal trwały negocjacje, mimo że ceny kontraktowe metanolu wzrosły w II kwartale, a ceny spot metanolu odnotowały zmianę kierunku już pod koniec marca.

Firma Celanese ogłosiła wzrost cen od 1 kwietnia o 200 EUR/T dla kopolimerów "Hostaform" i "Celcon" sprzedawanych na europejskim rynku i o 250 USD/T w Azji. Z kolei firma DuPont ogłosiła 15 lutego wzrost cen homopolimerów sprzedawanych pod markę „Derlin” o 250 EUR/T w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Inni dostawcy także usiłowali podnieść ceny w drugim kwartale. Choć ceny nie wzrosły w ciągu pierwszego kwartału, to producenci będą dążyć do tego, by nie utracić szansy na wzrost cen, po okresie obniżenia cen metanolu pod koniec 2016 i na początku 2017 roku.

Rynek metanolu był niestabilny w ostatnim miesiącu. Firma Metanex opublikowała 17 marca cenę kontraktową bez rabatu na poziomie 450 EUR/T, w tym samym czasie, kiedy ceny spot osiągnęły wartość powyżej 400 EUR/T. Cena kontraktowa na QI Methanexu wyniosła 370 EUR/T. Niektórzy uczestnicy rynku zakwestionowali termin nadsyłania zamówień (w połowie miesiąca), zwłaszcza po tym jak ceny spot zaczęły obniżać się w ciągu ostatnich 10 dni miesiąca. Konsumenci metanolu byli także zaskoczeni wielkością wzrostu cen w kwartale, kiedy to ceny wzrosły o 120 USD/T w QI w porównaniu do QIV 2016 roku. W dniu 28 marca swobodnie wynegocjowana cena kontraktu wyniosła 405 EUR/T, gdy długie dyskusje utrudniały szybki spadek na rynku spot. Wynegocjowana cena kontraktu wzrosła o 50 EUR/T w porównaniu do pierwszego kwartału. Ceny spot Rotterdam spadły do poziomu 330-340 EUR/T FOB pod koniec marca, a w połowie kwietnia wynosiły 315 EUR/T FOB.

W styczniu ponad 9600 T poliacetalu zostało wyeksportowane z UE; była to ponad dwukrotnie większa ilość niż wyeksportowano w tym samym miesiącu w roku 2016, zgodnie ze statystykami celnymi. Ceny eksportowe były w zakresie 2200-2500 USD/T w ciągu tego miesiąca. W styczniu spoza strefy ekonomicznej do UE zaimportowano około 6000 T poliacetalu, co było praktycznie porównywalne z rokiem ubiegłym. Ponad połowa całego importu około 3200 T pochodziła z Korei Południowej. Zaimportowane ilości poliacetalu były ogromnym problemem dla producentów z UE, ponieważ materiał azjatycki w styczniu był po cenach zbliżonych do poziomu 1600-1700 USD/T CFR. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent