Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-02] Wzrosty Cen Poliamidów w Lutym

Drukuj

[2017-02] Wzrosty Cen Poliamidów w Lutym

Zarówno kupujący jak i sprzedający poliamid 6 w Europie zgodzili się na wzrosty cen w lutym, doprowadzając ceny podstawowego polimeru do poziomu około 2000 EUR/T DDP. Znaczące wzrosty cen od początku roku odzwierciedlają wzrost kosztów surowców, głównie benzenu, jak również możliwości arbitrażu na rynkach eksportowych. Wzrost cen kontraktowych benzenu od początku roku, zmusił zintegrowanych producentów poliamidu 6 do podniesienia cen, choćby tylko w celu pokrycia zwiększonych kosztów produkcji. Kilku producentów ogłosiło bardziej ambitne cele, zmierzające do zwiększenia cen w większych odstępach, w tym jeden, który dążył do podniesienia cen o kwotę równą wzrostowi ceny benzenu powiększonej o dużą marżę.

Sprzedawcy wspomagali się wzajemnie w wysiłkach zmierzających do podniesienia europejskich cen poliamidu 6 łączonych z nieubłaganym wzrostem cen na rynku azjatyckim. Producenci dążyli do eksportu znaczących ilości poliamidu 6 do Azji w ostatnich tygodniach.

Zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w lutym wzrosły o około 150-250 EUR/T osiągając poziom 2000-2150 EUR/T (Engineering Resin, DDP), w porównaniu do stycznia.

Eksport poliamidu 6 do Ameryki Północnej również wzrósł. Podobnie jak w Azji, ceny są o wiele wyższe niż w Europie, dlatego też eksportując materiał europejski można uzyskać szybkie zyski, nawet po opłaceniu ceł importowych. Zwiększona sprzedaż oraz wzrost eksportu sprawił, że rynek europejski umocnił się, co tym samym doprowadziło do wzrostów cen europejskich. Chociaż okno arbitrażu w lutym było węższe niż to było miesiąc temu, sprzedający sugerują, że ceny europejskie będą musiały wzrosnąć, zanim to okno zostanie całkowicie zamknięte.

Sprzedawcy poliamidu 66 twierdzą, że ceny w styczniu znacząco wzrosły, a w lutym wzrosły jeszcze bardziej, informacja ta kontrastuje nieco z raportami nabywców. Kupujący sugerują, że po umiarkowanych wzrostach cen w styczniu, w lutym odnotowano kolejne wzrosty, które nie odzwierciedlają w pełni wzrostów kosztów surowców.

Sytuacja na rynku staje się coraz trudniejsza jeśli chodzi o zajęcie stanowisk kupujących i sprzedających przy podejmowaniu niezależnych decyzji dotyczących cen rynkowych, zwłaszcza dlatego że ceny osiągane z wyliczeń formuł zacierają często ceny ustalane w drodze negocjacji.

Bezsporne jest stanowisko kupujących i sprzedających na rynku poliamidu 66, że rynek jest szczelny i wszyscy przyznają, że koszty surowców gwałtownie wzrosły. Ceny benzenu nadal rosną, a koszt produkcji adyponitrylu pozostały na tym samym poziomie.

W lutym ceny poliamidu 66 mieściły się w szerokim zakresie od 2100-2500 EUR/T DDP, ale wielu zarówno kupujących jak i sprzedających uznało znacznie węższy przedział 2400-2450 EUR/T DDP jako reprezentatywny dla warunków rynkowych w lutym. /Źródło:TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent