Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2016-08] Spadek Cen Poliwęglanu

Drukuj

[2016-08] Spadek Cen Poliwęglanu

Utrzymujący się rynku import i sezonowy słabszy popyt na poliwęglan, spowodowały lekkie obniżenie cen w północno-zachodniej części Europy w trzecim kwartale. Zdaniem uczestników rynku, ceny zostały uzgodnione na poziomie około 50 EUR/T niższym w porównaniu do poziomów obserwowanych w drugim kwartale zarówno dla poliwęglanów ogólnego zastosowania jak również do zastosowań optycznych.

Notowania cen poliwęglanów w sierpniu utrzymywały się w zakresie 2350-2475 EUR/T DDP NWE typy do zastosowań ogólnych, a poliwęglanów do zastosowań optycznych w zakresie 2325-2400 EUR/ DDP NWE. Na rynku można było także zaobserwować bardzo niskie ceny spot w okresie czerwiec-lipiec, szczególnie dla materiałów pochodzących z Azji Północno-Wschodniej. Według uczestników rynku poziom cen mieścił się w przedziale 1800-1900 EUR/T CFR NWE.

Import poliwęglanu w okresie styczeń-maj wyniósł 29 753 ton, co oznacza wzrost o około 3,7% w porównaniu do 28 684 ton zaimportowanych w tym samym okresie w roku 2015. Najważniejszymi źródłami importowanego poliwęglanu były Korea Południowa (14 951 ton), Tajlandia (4 689 ton), Tajwan (2 731 ton), Japonia (2 692 ton), USA (1 917 ton) oraz Chiny (1 318 ton), łącznie stanowiąc 95% całego importu poliwęglanu.

Na rynku BPA, popyt został opisany jako stabilny w lipcu z dobrze prosperującym sektorem poliwęglanu z wysokimi cenami oraz z sektorem żywic epoksydowych nieznacznie wykazującym poprawę. Wielkość importu nie zmniejszyła się, a największym importerem do Europy w czerwcu była Korea Południowa z ilością 4 629 ton, które znalazły się na rynku w ubiegłym miesiącu. Dostępność zaopatrzenia z regionalnych źródeł wróciła do normy, gdy firma Hexion zwiększyła produkcję pod koniec czerwca, odbudowując ponownie zapasy. Popyt na BPA może nieznacznie zmniejszyć się w sierpniu, ponieważ dwa zakłady żywic epoksydowych w Europie Środkowej mają zaplanowane przeglądy remontowe. Wielkość importu z Azji Północno-Wschodniej może się także zmniejszyć, a producenci mogą być bardziej zainteresowani wypełnianiem luk w dostawach w Chinach, która spowodowana będzie zmniejszeniem produkcji i zamknięciem wielu zakładów przed szczytem G20 na początku września. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline