Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2016-05] Stabilne Ceny Poliwęglanów w Maju

Drukuj

[2016-05] Stabilne Ceny Poliwęglanów w Maju

Aktywność na rynku poliwęglanu była postrzegana na początku maja jako stabilna w północno-zachodniej Europie. Firma Trinseo ogłosiła wzrost cen o 100 EUR/T, z dniem 1 kwietnia, ale ceny w pełni nie zostały przyjęte. Zapotrzebowanie na poliwęglan było dość stabilne pod koniec kwietnia i na początku maja, tym samym wspierając wysiłki do podniesienia cen. Ceny surowców wzrosły w kwietniu.  Oba te czynniki wskazują na duże prawdopodobieństwo osiągnięcia wzrostu cen, choć obecnie na rynku niczego nie można być pewnym.

Notowania cen poliwęglanów w maju utrzymują się na poziomie 2400-2525 EUR/T DDP NWE typy do zastosowań ogólnych, a poliwęglanów do zastosowań optycznych na nieco niższym poziomie 2375-2450 EUR/ DDP NWE.

Firma SABIC zamknęła swoją fabrykę o mocach produkcyjnych 260 tt/rok w Al Jubail, Arabia Saudyjska, a ponowne uruchomienie miało nastąpić na początku marca,  jednak zakład wznowił swoją działalność nieco później niż planowano pod koniec kwietnia. Uczestnicy rynku bacznie obserwowali sytuację w zakładzie firmy SABIC, którego moce produkcyjne stanowią około 5% światowych zdolności produkcyjnych poliwęglanu. Każdy bowiem problem na produkcji w Al Jubail mógł być odczuwalny dość szybko na rynku, zdaniem uczestników rynku. Firma SABIC ma także zaplanowane zmiany w swoim zakładzie w Cartegena, w Hiszpanii, które mają mieć miejsce w drugim kwartale, ale dokładne daty i zakres działań nie zostały podane.

Na rynku BPA, firma Hexion zamknęła swój zakład w Pernis, Holandia, prawie na siedem tygodni, a plany wznowienia produkcji planowane są początkiem czerwca. Sytuacja ta może zaostrzyć europejską podaż wolnorynkową. Zwiększony eksport z Azji Północno-Wschodniej pojawi się na rynku w czasach napiętej dostępności i potrzeba obniżek cen nie powinna mieć miejsca.

Nadmierna zdolność instalacji BPA i żywic epoksydowych w Azji spowodować może zwiększenie wolumenów eksportu do USA oraz Europy. Ze względu na występujący na rynku popyt a także dobrą dostępność, ceny BPA wzrosły w drugim kwartale. Obecny poziom swobodnie wynegocjowanych cen kontraktowych osiągnął 1150-1270 EUR/T DDP i nawet ceny spot ustabilizowały się wokół tych samych poziomów, a w połowie miesiąca ceny były na poziomie 1180 EUR/T DDP,  a obecnie wzrosły do poziomu 1200-1250 EUR/T DDP./Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline