Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2016-02] Stabilne Ceny Poliwęglanu w Lutym

Drukuj

[2016-02] Stabilne Ceny Poliwęglanu w Lutym

Rynek poliwęglanu w Europie był stabilny na początku lutego, gdy negocjacje cenowe nie były jeszcze rozstrzygnięte dla cen kwartalnych. Na rynku z powodu niskich cen surowca, wywarty został nacisk na obniżanie cen poliwęglanu, ale modernizacje instalacji i zaostrzenie dostaw bisfenolu A mogły wykluczyć negatywny wpływ niższych kosztów.

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) w lutym utrzymują się na poziomie 2500-2625 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2475-2550 EUR/T DDP, jak w styczniu.

Firma SABIC zaplanowała rozpoczęcie pod koniec stycznia prac modernizacyjnych w swoim zakładzie o mocach produkcyjnych na poziomie 260 TT/rok w Cartagena, Hiszpania. SABIC również zamierza zamknąć, począwszy od końca marca, swój zakład o wydajności 260 TT/rok w Al Jubail, Arabia Saudyjska, ze względu na rozszerzony zakres modernizacji. Zakład ten jest obsługiwany przez spółkę zależną Saudi Kayan.

Rynek poliwęglanu w lutym był postrzegany jako odpowiednio zaopatrzony na wypadek modernizacji, ale konsumenci bez wątpienia zwracali szczególną uwagę na poziomy zapasów w przypadku nieplanowanych opóźnień lub innych przestojów na rynku.

W styczniu 2016 roku, europejski rynek samochodów osobowych zaobserwował wzrost o 6,2% nowych rejestracji w porównaniu rok do roku, i jest to kolejny 29ty miesiąc wzrostu, według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA). Ilość rejestracji w miesiącu wyniosła 1 061 150 sztuk, co jak twierdzi ACEA, było "zachętą na najbliższą przyszłość, jako że trend wzrostowy na rynku pozostaje stabilny". Wśród głównych rynków najlepsze wyniki w styczniu odnotowały Włochy (wzrost o 17,4%) i Hiszpania (wzrost o 12,1%), oba kraje ogłosiły dwucyfrowy zysk procentowy. Następnie wzrosty odnotowano także we Francji (+ 3,9%), Niemczech (+ 3,3%) i Wielkiej Brytanii (+ 2,9%), choć w bardziej umiarkowanych cenach.

Popyt na BPA był lepszy niż oczekiwano w styczniu i dostawcy na wolnym rynku wysprzedali towar w tym miesiącu i najprawdopodobniej na przyszły miesiąc także. Wydaje się, że przywóz BPA z Azji i Rosji został ostatnio ograniczony, a ceny w ofercie wzrosły i identycznie stało się na rynku żywicy epoksydowej, który w ten sposób miał podwójny wpływ na popyt. W związku z tym, w przypadku poliwęglanu również, najwyraźniej bardziej niż oczekiwano, ogólny popyt zaskoczył wszystkich.

Rosyjski Ufaorgsintez wyłączył w Rosji swoją fabrykę BPA o wydajności 60 TT/rok i oczekuje się, że będzie to trwało przez dłuższy okres, co oznacza całkowite zamknięcie, choć firma będzie dokonywać regularnych przeglądów sytuacji. Produkt z Ufa był regularnie eksportowany do Europy i malejące zyski spowodowane przez globalną nadpodaż w niedawnej przeszłości oraz pogląd, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie z dnia na dzień sprawiły pojawienie się tej decyzji, chociaż uważa się, że zakład stał zamknięty przez większość ubiegłego roku. Jednakże zniknięcie BPA z Ufa w Europie nie będzie miało żadnego dużego wpływu na równowagę rynkową, ponieważ istnieje większa niż wystarczająca ilość pochodząca z Korei Południowej do wyrównania. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline