Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2016-01] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Styczniu

Drukuj

[2016-01] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Styczniu

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) w styczniu utrzymują się na poziomie 2500-2625 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2475-2550 EUR/T DDP, jak w grudniu.

Aktywność na rynku poliwęglanu była widoczna już w styczniu zarówno w Europie i Arabii Saudyjskiej, gdzie przewidywane jest ograniczenie dostaw w Q1 2016 roku. Chociaż oczekuje się że dostępność tworzyw na rynku zaostrzy się do pewnego stopnia, to obecnie jest jeszcze dużo materiału dostępnego od producentów spoza Europy, głównie z Azji - w celu wypełnienia wszelkich potencjalnie występujących braków.

Import poliwęglanu do EU28 wzrósł o 6% od stycznia do października 2015 roku, do 77 846 ton, z czego z Korei Południowej zaimportowano 29 820 ton i z USA 13 690 ton, co łącznie stanowi ponad 55% całości importu. Import z Korei Południowej przyspieszył w ciągu września i października z prawie 11.000 ton materiałów otrzymanych w EU28 w ciągu tych dwóch miesięcy. To było zrozumiałe, że produkt azjatycki był oferowany po konkurencyjnych cenach pod koniec 2015 roku.

Firma Sabic zamierza zamknąć swój zakład w Cartagena, Hiszpania o zdolnościach produkcyjnych 260 kT/Y na dwa miesiące, począwszy od końca stycznia, według źródeł rynkowych. Zakład posiada dwie linie o mocach produkcyjnych 130 kT na rok, dodatkowo firma SABIC posiada instalację poliwęglanu o zdolności produkcyjnej 260 kT na rok w Bergen op Zoom, Holandia. Przestój w Hiszpanii prawdopodobnie zazębi się z kolejnymi działaniami SABIC w Arabii Saudyjskiej, przez co dostawy poliwęglanu w pierwszej połowie roku mogą być ograniczone.

Producenci poliwęglanu nie dokonywali zmian w cenach na pierwszy kwartał i mają nadzieję na utrzymanie stałych cen pomimo odnotowanych trzycyfrowych zmian cen w QIV 2015 roku. Rynek petrochemiczny a także polimerowy na początku 2016 roku nie był naturalnym, ze względu na wiele czynników, w tym niższe ceny ropy oraz ceny energii, a także słabsze perspektywy gospodarcze w wielu krajach. Cena ropy Brent w obrocie poniżej 30 USD/bbl na początku stycznia z dużym prawdopodobieństwem wpłynęła na zachowania konsumentów produktów w sektorze petrochemicznym i tworzywowym w całym łańcuchu wartości.

Przemysł motoryzacyjny, który jest dużym konsumentem poliwęglanu, odnotował wzrost zapotrzebowania w 2015 roku, gdy ceny paliw spadły, a producenci mogli kontynuować oferowanie zachęt dla kupujących.

Rejestracja nowych samochodów osobowych w UE wzrosła o 16,6% do 1 109 927 sztuk w grudniu, odnotowując 28 miesiąc z rzędu wzrostu jak również najwyższy procentowy wzrost od początku tego pozytywnego trendu zgodnie z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Samochodów (ACEA). Na wszystkich głównych rynkach rejestracja  samochodów osobowych wykazała silne wzrosty przyczyniając się do uzyskania całorocznego pozytywnego wyniku. I tak w Hiszpanii odnotowano wzrost o 20,7%, we Włoszech o 18,7%, a we Francji o 12,5%, kolejno w Wielkiej Brytanii o 8,4% oraz w Niemczech o 7,7%. W całym roku 2015, rejestracja nowych samochodów wzrosła o 9,3% do 13 713 526 sztuk, osiągając tym samym wyższy poziom niż w 2010 roku, zaraz po kryzysie gospodarczym. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline