Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-10] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Październiku

Drukuj

[2015-10] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Październiku

W połowie października negocjacje cen kontraktowych poliwęglanu na czwarty kwartał nadal były w toku, a koncentracja konsumentów na słabszych cenach surowca oraz obawach o popyt zmalała w tym kwartale. Producentom jednak zależało, aby utrzymać obecny poziom cen, który osiągnięty został w drugim i trzecim kwartale. Obecny rok, po kilkuletnim okresie pogarszania marż, był dla producentów rokiem zwiększania zysków. Ostry spadek cen surowców pomógł zwiększyć producentom marże na poliwęglan, ale spowolnienie sprzedaży poliwęglanów do zastosowań optycznych stały się poważnym problemem.

Producenci poliwęglanu, przez ostatnie 12 miesięcy, byli zajęci racjonalizacją wysokich kosztów, a firma SABIC zapowiedziała poważną reorganizację swojego biznesu Innovative Plastics. Rynek poliwęglanu cały czas się zmienia i warto się zastanowić, ile więcej zmian przyniesie przyszłość.

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) w październiku były na poziomie 2600-2750 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2575-2650 EUR/T DDP.

W okresie od stycznia do sierpnia, EU28 zaimportowała 57,956 ton poliwęglanu co oznacza aż 2,5% wzrost w stosunku do tego samego okresu roku 2014. Korea Południowa był głównym dostawcą na tereny europejskie poliwęglanu, eksportując około 19,013 ton, co jednak stanowi spadek o 13% w stosunku rok do roku, podczas gdy import z USA wyniósł 11,394 ton, co stanowi wzrost aż o 111% w stosunku rok do roku. Eksport z EU28 obniżył się o około 12,8% w stosunku rok do roku do poziomu 167,881 ton, w porównaniu z 2014 rokiem, gdzie eksport był na poziomie 192,575 ton, pomimo tego, że niektórzy uczestnicy rynku twierdzili, że słabszy kurs euro był bardziej korzystny dla eksportu. Największym problemem dla europejskiego rynku poliwęglanu był fakt, że dwa największe rynki zbytu Chiny oraz Indie, dla produkowanego poliwęglanu w UE, miały własne problemy zarówno z popytem jak i kursem walut w ciągu roku 2015. Ponadto, rynek poliwęglanu w Azji jest bardzo konkurencyjny w stosunku do producentów z Tajlandii oraz Południowej Korei, którzy są mocno obecni zarówno w Chinach jak i Indiach.

Sytuacja na rynku BPA, przyniosła producentom jeszcze większy wzrost pracy jak import z Azji, w szczególności z Azji Północno-Wschodniej, zintensyfikowany zarówno dla BPA jak i żywic epoksydowych. Według uczestników rynku ceny były tak niskie, że handlowcy zajmujący się importem rosyjskiego BPA zastanawiali się nad lokowaniem swojego materiału w USA, gdzie popyt jest lepszy.

Wielkość importu BPA w okresie od stycznia do lipca tego roku wyniosła łącznie 35,774 ton, więcej o 1184 ton niż w tym samym okresie w roku 2014. Niemniej jednak, wydaje się, że import został zintensyfikowany w czerwcu i lipcu, głównie z Korei Południowej oraz Rosji. Dane dotyczące eksportu z Korei Południowej do Europy w lipcu i sierpniu wskazały odpowiednio na poziom 6,394 ton i 3,898 ton. Ceny spot BPA w Europie były szacowane w październiku na około 1200-1240 EUR/T DDP, ale na rynku były także oferty na niższym poziomie. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline