Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-09] Wakacyjne Spadki Cen Polimerów

Drukuj

[2015-09] Wakacyjne Spadki Cen Polimerów

Po czterech miesiącach gwałtownie rosnących notowań, europejskie ceny standardowych termoplastów zaczęły spadać w lipcu i sierpniu. Niższe ceny ropy naftowej i ceny surowców, lepsza dostępność materiałów na rynku oraz wyższe wolumeny importu są głównymi przyczynami spadków cen.

Producenci usiłowali utrzymać nawet niższe koszty, gdyż mieli oni nadzieję, na odzyskanie marż w ciągu pierwszych dwóch tygodni sierpnia, jednakże ceny najprawdopodobniej znalazły się w dalszej presji w ciągu ostatnich dwóch tygodni sierpnia.

 • Ceny polietylenu były niskie w lipcu, a ceny surowca utrzymywały się bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak początkiem sierpnia obniżyły się o 50-70 EUR/T.
 • Ceny polipropylenu obniżyły się znacząco w stosunku do cen propylenu, o 30-40 EUR/T w lipcu i 70-90 EUR/T w sierpniu.
 • Ceny polistyrenu obniżyły się odpowiednio o około 85 EUR/T i około 25 EUR/T w lipcu i sierpniu.
 • Ceny PVC obniżyły się w sierpniu z zachowaniem proporcji 35 EUR/T, będącej redukcją kosztów etylenu w zeszłym miesiącu.
 • Ceny PET spadły ponad 100 EUR/T od czerwca ze względu na niski popyt i wzrost importu.

Poważne ograniczenia podaży, które przyczyniły się do gwałtownej spirali cen w górę w tym roku są łagodne. Wiele instalacji ogłosiło siłę wyższą (force majeures, FM) w tym Lavera i Moerdijk, ale w zakładach tych zostały one zniesione. Silne euro i wysokie europejskie ceny polimerów przyczyniły się do większego importu tworzyw tj. PVC i PET z USA i Azji w celu zwiększenia dostępności materiałów na rynku.

Poniżej, podsumowanie wydarzeń związanych z podażą w lipcu i sierpniu:

 • Incydent w Płocku, Polska, na instalacji LDPE firmy Basell Orlen Poliolefin, który miał miejsce w połowie sierpnia może mieć wpływ na podaż LDPE. Na rynku pojawiają się sygnały związane z opóźnieniami w realizacji dostaw.
 • Cracker firmy Unipetrol w Litvinovie, w Republice Czeskiej został ponownie wyłączony w dniu 13 sierpnia, gdy doszło do wybuchu jednego ze zbiorników crackera.
 • Ineos ogłosił siłę wyższą (force majeures FM) na dostawy HDPE z dwóch zakładów w Rosignano, Włochy oraz Sarralbe we Francji w dniu 6 sierpnia.
 • Producent PVC, Anwil, oficjalnie zniósł siłę wyższą (FM) na swojej głównej instalacji PVC w dniu 31 lipca.
 • Po przerwie, związanej z problemami technicznymi, firma Ducor Petrochemia w dniu 21 lipca ogłosiła siłę wyższą (FM) na jednym ze swoich trzech linii do produkcji PP.
 • Repsol zniósł siłę wyższą (FM) na dostawy HDPE z Sines. Hiszpańska Grupa ogłosiła FM w dniu 28 maja ze względu na "nieprzewidziane i nieuniknione problemy techniczne".
 • Vestolit 15 lipca zniósł siłę wyższą ogłoszoną zarówno dla wytwórni PVC jak i sody kaustycznej w dniu 22 maja.
 • Lotte Chemical wznowiła produkcję PET pod koniec czerwca w Teeside w Wielkiej Brytanii, ale siła wyższa (FM) nie została zniesiona.

Popyt na rynku tworzyw był dość dobry w okresie wakacyjnym, a niektórzy przetwórcy skorzystał z okazji, aby zakupić materiały po niższych cenach. Jednak wielu innych wolało poczekać na dalsze obniżki cen i dokonywać zakupów z dnia na dzień. Oczekuje się, że ceny polimerów pozostaną pod presją we wrześniu w wyniku niższych cen surowców oraz dobrej dostępności materiałów na rynku./Źródło: PNE/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline