Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-09] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu we Wrześniu

Drukuj

[2015-09] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu we Wrześniu

Ceny poliwęglanu wzrosły w Europie w trzecim kwartale, ale wzrosty były mniejsze niż początkowo przewidywali producenci. Uczestnicy rynku powiedzieli, że osiągnięto szeroki zakres podwyżek w III kwartale, o około 150 EUR/T. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch kwartałów ceny poliwęglanu wzrosły o 250-300 EUR/T.

Producenci poliwęglanu typowali wzrosty o 400-430 EUR/T w III kwartale, ale ze względu na zmienną sytuację na rynku surowców oraz stosunkowo słaby popyt na poliwęglan w Chinach i Azji nie udało się uzyskać pełnych wzrostów.

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) obecnie utrzymują się na poziomie 2300-2550 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2300-2500 EUR/T DDP.

Producenci oczekiwali podwyżek cen w drugim kwartale, kiedy ceny ropy naftowej i innych surowców odnotowywały wyższe poziomy. Od tego czasu ceny benzenu zostały złagodzone ze względu na spadek popytu i cen benzenu oraz propylenu zmniejszyły się zgodnie ze światowym spadkowym trendem olefin.

Na rynku poliwęglanu oraz bisfenolu A utrzymywano zrównoważone dostawy w drugim kwartale, co z pewnością zmierzało do uzyskania podwyżek cen w drugim kwartale oraz na początku trzeciego kwartału. Nie ogłoszono jednak żadnych podwyżek cen na czwarty kwartał, ale to zazwyczaj trudny okres dla producentów aby przeforsować wzrosty w tym okresie. Cen ropy naftowej osiągają poziom 40 USD/bbl, a gospodarka chińska jest  słabsza niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 10 lat, dlatego też konsumenci prawdopodobnie będzie próbowali wynegocjować niższe ceny.

Ilość importowanego bisfenolu A, nadal wywiera negatywny wpływ na ceny regionalne, zdaniem uczestników rynku. Na początku sierpnia, ze względu na wyższe ceny surowców w lipcu, cena BPA została zwiększona o około 30 EUR/T, osiągając poziom 1380 EUR/T DDP przed rabatami. Do końca sierpnia, ceny spadły do poziomu 1330-1370 EUR/T DDP. Zazwyczaj, bisfenol A z Rosji był sprzedawany w Europie poniżej cen kontraktowych o około 70-100 EUR/T i wydawało się, że w sierpniu ceny spot będą w zakresie około 1270-1300 EUR/T DDP. Jednakże, uczestnicy rynku informowali, że bisfenol A z Azji sprzedawany był poniżej 1200 EUR/T DDP, choć wydaje się że poziom ten był zbyt mocno zaniżony. Informowano także o ofertach w zakresie 1220-1250 EUR/T DDP i ten przedział cen wydaje się być bardziej prawdopodobnym, ponieważ mógł zostać zweryfikowany. Ceny w Chinach spadły poniżej 1000 USD/T pod koniec sierpnia, ograniczając swobodę eksportu z Południowej Korei do Europy. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline