Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-08] Stabilne Ceny PC w Sierpniu

Drukuj

[2015-08] Stabilne Ceny PC w Sierpniu

Europejscy producenci poliwęglanu nadal dążą do podwyżek cen w Europie i niektóre wzrosty zostały już osiągnięte na początku trzeciego kwartału. Jednakże, pełne rozliczenia nie zostały potwierdzone końcem lipca i na początku sierpnia, ponieważ wielu uczestników rynku było nieosiągalnych z powodu wakacji.

Ceny poliwęglanu w sierpniu w większości nie wykazały zmiennego poziomu w stosunku do drugiego kwartału, oczekując kolejnego potwierdzenia poziomu cen we wrześniu. Obecnie ceny kontraktowe poliwęglanu w sierpniu utrzymują się w zakresie 2450-2575 EUR/T DDP dla klas ogólnego przeznaczenia i 2425-2500 EUR/T DDP dla zastosowań optycznych.

W czerwcu firma Trinseo ogłosiła wzrost cen o 430 EUR/T, podczas gdy zarówno firma Sabic oraz Bayer MaterialScience ogłosiły wzrost cen o 400 EUR/T w lipcu. Od tamtej pory, nastąpiło jednak zwiększenie zmienności cen surowców na rynku i niektóre ceny surowców spadły w sierpniu.

Wielu europejskich konsumentów poliwęglanu zamknęło swoje fabryki lub pracują przy obniżonych mocach w sierpniu, jednak oczekuje się że działalność zostanie wznowiona z początkiem września gdy zakończą się wakacje i gracze wrócą do swoich fabryk.

W ciągu pierwszych trzech-czterech miesięcy 2015 roku, producenci poliwęglanu byli pełni optymizmu, że słabsze euro oraz dobra sytuacja na rynku poliwęglanu w skali globalnej doprowadzą do wzrostu eksportu z Europy. Jednak statystyki odnotowały, że eksport EU28 poliwęglanu zmniejszył się prawie o 14% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2015 roku w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Całkowity eksport w tym okresie wyniósł 104.075 ton w porównaniu do 120.865 ton w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku. Import EU28 poliwęglanu w okresie styczeń-maj wyniósł 33.497 ton w stosunku do 34.111 ton zaimportowanych w tym samym okresie roku ubiegłego, co oznacza spadek o 1,8% w stosunku rok do roku.

Sytuacja na początku lipca na rynku BPA zapowiadała, że będzie to kolejny dobry miesiąc dla producentów BPA w Europa. Zamówień z  rynku żywic epoksydowych było więcej, zatem i produkcja była wyższa. Jednakże po dwóch tygodniach, sytuacja w lipcu zmieniła się radykalnie, import BPA oraz żywic epoksydowych oraz poliwęglanu zaczął się zwiększać, a ceny tych materiałów były bardzo konkurencyjne.

Notowania cen BPA były na początku lipca w zakresie 1270-1320 EUR/T DDP, ale ceny te szybko zostały obniżone o około 20 EUR/T. Pod koniec lipca, ceny odnotowały poziom 1220-1240 EUR/T DDP z pewnymi wskazaniami, że możliwa jest dalsza obniżka cen, jeśli ceny na rynku krajowym staną się konkurencyjne. Kontrakty benzenu w Europie w sierpniu rozliczane są na poziomie 779 EUR/T, co stanowi obniżkę o około 13 EUR/T w stosunku do poprzedniego miesiąca. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline