Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-06] Rynek Poliwęglanu W Czerwcu

Drukuj

[2015-06] Rynek Poliwęglanu W Czerwcu

Zapotrzebowanie na poliwęglan na rynku europejskim było silne w pierwszej połowie czerwca według dostawców, a co najmniej jeden z największych producentów ogłosił kolejny trzycyfrowy wzrost cen od połowy maja. Według uczestników rynku dostawy były ograniczone ze względu na stały popyt, oraz bieżące problemy produkcyjne producentów. Dlatego zrozumiałym jest, że niektórzy dostawcy mają już zakończoną sprzedaż na lipiec.

W pierwszych 4,5 miesiącach 2015 roku pojawiło się wiele problemów produkcyjnych w łańcuchu fenol/aceton oraz BPA, ale kłopoty te utrzymywały się nadal na początku czerwca. Zrozumiałym jest zatem, że problemy te w poważnym stopniu zakłóciły produkcję poliwęglanu w maju, ale pojawienie się dalszych problemów produkcyjnych fenolu w połowie czerwca w połączeniu z zamknięciem zakładu produkcyjnego fenol/BPA w US, znacząco wpłynęło na dostawy poliwęglanu w czerwcu.

Firma Trinseo (dawniej Styron) ogłosiła pod koniec maja zwiększenie ceny naturalnego poliwęglanu o 430 EUR/T, począwszy od początku czerwca, albo jako kontrakty pozwalają. Firma poinformowała, że wzrost cen był wynikiem rosnących kosztów podstawowych surowców wykorzystywanych do produkcji poliwęglanu, ale także, aby pomóc przywrócić marże i poziom rentowności po kilku latach ograniczonych reinwestycji w przemyśle.

Ceny poliwęglanu gwałtownie wzrosły w drugim kwartale w wyniku zaostrzenia dostaw i sztywnych cen surowców. Z doniesień rynkowych wynika, że niektórym konsumentom zaproponowano wzrost cen aż do 300 EUR/T, ale sytuacja ta nie miała miejsca we wszystkich przypadkach. W czerwcu ceny poliwęglanu wzrosły o około 112,5 EUR/T do 2425-2550 EUR/T dla klas ogólnego przeznaczenia, a do 2400-2525 EUR/T dla zastosowań optycznych, według danych Tecnon. Jednak na rynku odnotowano dalsze niewielkie wzrosty, średnio na poziomie 137,5 EUR/T i ceny poliwęglanu osiągnęły poziom 2450-2575 EUR/T dla klas ogólnego przeznaczenia i 2425-2550 EUR/T dla zastosowań optycznych.

Firma SABIC poinformowała o planach związanych ze zmniejszeniem swoich wyjściowych mocy produkcyjnych 260 tys.ton poliwęglanu w swoim zakładzie w Bergen op Zoom, w Holandii do około 180 tys.ton najpóźniej w drugim kwartale.

Na rynku BPA, popyt na początku maja był bardzo silny, aż do momentu kiedy pojawiły się problemy z dostawami fenolu i acetonu. Ceny BPA były wyższe w maju, a ograniczone dostawy spowodowały, że w czerwcu były one swobodnie negocjowane. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline