Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-04] Stabilna Sytuacja na Rynku Poliacetalu w Kwietniu

Drukuj

[2015-04] Stabilna Sytuacja na Rynku Poliacetalu w Kwietniu

Sytuacja na rynku poliacetalu była stabilna w marcu i na początku kwietnia. Stały popyt oraz import pomogły doprowadzić do bardziej zrównoważonego rynku, poinformowały źródła. Niski kurs euro, stwarza możliwości zwiększenia eksportu dla regionalnych producentów, co w ostatnich latach było znacznie mniej korzystne.

W pierwszych dwóch miesiącach 2015 roku, europejscy producenci wyeksportowali prawie 11 000 t poliacetalu, co stanowi wzrost eksportu o ponad 250% w stosunku rok do roku.

Na podstawie danych z dwóch pierwszych miesięcy trudno jest określić kierunek trendu, niemniej jednak według uczestników rynku eksport nadal wzrastał w stałym tempie i w marcu i kwietniu. Dla porównania, eksport poliacetalu w czwartym kwartale 2014 wyniósł 10,3 tys. ton w porównaniu do 6,1 tys. ton w tym samym okresie roku 2013 i 8,5 tys. ton w czwartym kwartale 2012 roku. W tym samym czasie, całkowity import w okresie styczeń-luty spadł o 11,2 % rok do roku do 9,4 tys. ton.

Popyt na poliacetal w UE jest napędzany przez przemysł samochodowy, który odnotowywał stały wzrost w pierwszym kwartale 2015 roku. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych, popyt na nowe samochody osobowe w UE w marcu wzrósł o 10,6% do 1,6 mln sztuk, w stosunku rok do roku i jest to 19-sty miesiąc z rzędu. W pierwszym kwartale 2015 roku liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych zwiększyła się o 8,6%, do około 3,5 mln sztuk łącznie.

Ceny poliacetalu na drugi kwartał są jeszcze w trakcie negocjacji, ale niektóre źródła twierdzą, że ceny będą porównywalne do poziomu cen z pierwszego kwartału. Mimo wzrostu eksportu, moce produkcyjne poliacetalu w Europie wykorzystywane są na poziomie pomiędzy 80-85%. Tak więc wydaje się, że umiarkowany wzrost cen metanolu nie miał rzeczywistego wpływu w trakcie negocjacji cen kontraktowych poliacetalu. Obecnie ceny kopolimerów utrzymują się na poziomie 2080-2280 EUR/T DDP, a ceny homopolimerów pozostały na stabilnym poziomie 2885-3035 EUR/T w zależności od gatunków. Cena kontraktowa metanolu na QII rozliczana jest na poziomie 359 EUR/T FOB Rotterdam, co stanowi wzrost o 15 EUR/T w stosunku do QI. Ceny spot rozliczane były po około 315 EUR/T FOB końcem marca i na początku kwietnia, ale wzrosły do 320-321 EUR/T FOB po połowie kwietnia. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent