Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-03] Sytuacja na Rynku Poliamidów w Marcu

Drukuj

[2015-03] Sytuacja na Rynku Poliamidów w Marcu

Europejskie ceny poliamidu 6 w marcu osiągnęły nieco większą rozpiętość stabilizując się na poziomie 1500-1650 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), w stosunku do lutego, co sugeruje, że sytuacja na rynku polepsza się. Głównym impulsem do niewielkich wzrostów cen poliamidu 6 w marcu był wzrost o 19 EUR/T cen kontraktowych benzenu, niemniej jednak w lutym widocznym było, że ceny polimerów osiągnęły skrajnie niski poziom. Ceny poliamidu 6 powszechnie oferowane były w Europie Zachodniej w lutym po 1500 EUR/T DDP, a wielu kupującym oferowano limitowane ilości standardowego materiałów po cenach niższych niż 1500 EUR/T DDP. Najniższe ceny zaczęły jednak znikać końcem lutego. W marcu większość sprzedających posiadało stabilne ceny, a niektórzy sprzedawcy osiągnęli nieznaczne wzrosty cen. Według kilku znaczących kupujących ceny poliamidu w marcu był takie same jak w lutym a ich poziom mieścił się pomiędzy 1550-1600 EUR/T DDP.

Popyt na poliamid 6 w Europie w marcu wykazuje niewielki wzrost i jest on zgodny z oczekiwaniami na pierwszy kwartał.

Sprzedaż samochodów osobowych w Europie nadal dynamicznie się rozwija, a w lutym osiągnięto wzrost o 7% w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego, ale odpowiadający mu wzrost sprzedaży polimeru  w sektorze automotive jest znacznie niższy niż 7%. Produkcja i sprzedaż pojazdów są niedopasowane w Europie. Produkcja samochodów osobowych wysokiej klasy stanowi największe zużycie poliamidu w sektorze motoryzacyjnym w Europie, to jednak przemysł odnotował globalne spowolnienie gospodarcze, a sprzedaż eksportowa samochodów klasy wyższej w Europie od połowy ubiegłego roku jest nieco opieszała. Samochody niższej klasy są produkowane przy użyciu mniejszych ilości tworzyw inżynieryjnych, dlatego tak spektakularny wzrost ogólnej rejestracji trudno jest skorelować ze zużyciem poliamidu.

Obecny wolumen produkcji poliamidu 6 w Europie jest niewątpliwie wystarczającym do istniejącego zapotrzebowania na rynku. Wewnętrzne rynki europejskie wciąż borykają się z wchłonięciem powstałych w ubiegłym roku nowych mocy produkcyjnych poliamidu 6 w Niemczech, wynoszących 90 tys. ton/rok.

Kursy walutowe euro spowodowały, że ceny europejskiego poliamidu 6 w porównaniu z cenami z innych części świata są niskie, denominacja cen nastąpiła zwłaszcza po spadku różnicy w kursach w pierwszym kwartale roku. Jak dotąd nie zaobserwowano wzrostu eksportu poliamidu z Europy, ale oczekuje się, że oficjalne statystyki handlowe ujawnią gwałtowny wzrost europejskiego eksportu, po zestawieniu ze sobą danych z całego pierwszego kwartału.

Dostrzegalna obecnie różnica pomiędzy cenami poliamidu 6 i poliamidu 66 w Europie może być wystarczająca, aby doprowadzić do przesunięcia konsumpcji w stronę jednego z polimerów (w przypadku gdy oba produkty mogą być stosowane zamiennie), ale trzeba zaznaczyć, że ceny dla każdego z tworzyw są niskie w ujęciu historycznym.

Ceny poliamidu 66 w Europie są wyższe w marcu niż w lutym, a kupujący powoli zaczynają akceptować wzrost cen. Obecnie europejski poziom cen poliamidu 66 wynosi 2100-2200 Engineering Resin, virgin DDP. Obecnie w marcu, dominującym jest poziom 2100 EUR/T DDP, ale na rynku pojawiają się niższe i wyższe oferty. Z informacji rynkowych wynika, że co najmniej jeden ze sprzedawców zaproponował ceny poliamidu 66 na poziomie 2200 EUR/T DDP związanego z nowym biznesem. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent