Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Wydarzenia RSS

Złoty Medal Chemi - Ruszył Nabór Zgłoszeń

Drukuj

Złoty Medal Chemi - Ruszył Nabór Zgłoszeń

Na stronie www.zlotymedalchemii.pl rozpoczął się nabór zgłoszeń do piątej edycji konkursu dla młodych naukowców Złoty Medal Chemii. Jego przedmiotem są prace licencjackie i inżynierskie z szerokiego zakresu chemii. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną wyróżnienia w kategoriach: rolnictwo i żywność, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

Do tegorocznej edycji konkursu można zgłaszać prace o znaczeniu poznawczym lub aplikacyjnym, obronione w roku akademickim 2014/15 i obejmujące swoją tematyką chemię lub jej pogranicze z biologią i fizyką. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a fundatorem nagród jest firma DuPont.

Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych. Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

– Polscy uczeni wnieśli wybitny wkład w rozwój naszej cywilizacji – mówi prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN. – To bardzo ważne, aby przyszłe pokolenia polskich naukowców mogły i chciały dokonywać równie przełomowych odkryć.  Organizując konkurs chcemy im w tym pomóc i pokazać, że nam starszym naukowcom zależy na młodym pokoleniu badaczy.

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii konkursu, wyróżnienia zostaną przyznane pracom zakwalifikowanym do jednej z trzech kategorii: rolnictwa i żywności, biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych.

Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia będą: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

– Cieszy nas wyznaczenie nowych kategorii, w których przyznawane będą wyróżnienia – mówi Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Poland. – Zagadnienia z zakresu rolnictwa i odżywiania, biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych stanowią fundamenty strategii rozwoju firmy DuPont. Jesteśmy dumni z możliwości wspierania młodych polskich naukowców.

W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło blisko 50 studentów i studentek z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2014 trafił do rąk Michała Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę licencjacką dotyczącą badania katalizy międzyfazowej za pomocą generacji drugiej harmonicznej. Młody naukowiec kończy studia i pracuje w Katedrze Fizyki Laserów na Uniwersytecie Friedriecha-Alexandra w Erlangen/Norymberga, w jednym z najlepszych zespołów zajmujących się zjawiskami ultraszybkimi.

– Udział w konkursie pozwolił mi na uzyskanie cennych doświadczeń, a wygrana była dużym wyróżnieniem i docenieniem mojej trzyletniej pracy naukowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Michał Hamkało, laureat Złotego Medalu Chemii w 2014 roku. – Nagroda jest również pomocna w rozwoju kariery naukowej. Została ona doceniona przez moich współpracowników ze Stanford University.

Prace należy nadsyłać drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej konkursu, dostępnej pod adresem: www.zlotymedalchemii.pl. Nabór zgłoszeń zakończy się 16 października. Lista finalistów zostanie ogłoszona w listopadzie. Finaliści zaprezentują następnie swoje prace w siedzibie IChF PAN w celu wyłonienia laureatów konkursu. Uroczysty finał piątej edycji Złotego Medalu Chemii odbędzie się w grudniu w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

***

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (http://www.ichf.edu.pl/) został powołany w 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych PAN. Profil naukowy Instytutu jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.

DuPont (NYSE: DD) od 1802 roku dostarcza na globalny rynek światowej klasy rozwiązania naukowe i inżynieryjne, w postaci innowacyjnych produktów, materiałów i usług. Firma wierzy, że poprzez współpracę z klientami, rządami, organizacjami pozarządowymi i liderami, można pomóc w znalezieniu  rozwiązań dla takich globalnych wyzwań, jak zapewnienie wystarczającej ilości zdrowej żywności dla ludzi na całym świecie, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, a także ochrona życia i środowiska. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat firmy DuPont i jej zaangażowania w innowacyjność, odwiedź www.dupont.com lub pobierz aplikację DuPont EMEA News. dla iOs i Android.

KONTAKT:

dr hab. inż. Robert Nowakowski, prof. IChF PAN

koordynator konkursu Złoty Medal Chemii

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk

tel. +48 22 3433075

email:

 

prof. dr hab. Robert Hołyst

dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN

tel. +48 22 3433123

email:

 

Włodzimierz Soboń

DuPont Poland Sp. z o.o.

tel. +48 606 802591

email:

 

POWIĄZANE STRONY WWW:

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline

Plastinvent