Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

Wykorzystanie Tworzyw Sztucznych Pochodzących z Recyklingu

Drukuj

Wykorzystanie Tworzyw Sztucznych Pochodzących z Recyklingu

Producent małych urządzeń elektronicznych SEB (Ecully / Francja; www.groupeseb.com) utworzył obiegowy model recyklingu tworzyw sztucznych pochodzących z odpadów elektrycznych i elektronicznych, w ramach współpracy z francuskim gwarantem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego firmą Eco Systèmes (Courbevoie; www.eco -systemes.fr) oraz specjalistyczną firmą w zakresie usuwania i obróbki odpadów Veolia (Paryż / Francja; www.veolia.com). Celem projektu jest wykorzystanie recyklatu w produkcji części składowych. Pilotową aplikacją - po trzech latach badań i rozwoju - jest zbiornik wody w żelazku, wykonany z rPP (polipropylen z recyklingu).

Firma Eco Systèmes zebrała około 425 tys. ton starych urządzeń elektronicznych w 2015 roku (2014: 370 tys. t), które następnie wysyłano do recyklingu. W zależności od części, udział tworzywa sztucznego w tych zakresach wynosi od 8% dla dużych urządzeń elektrycznych (nie licząc lodówek) do 29% w przypadku lodówek i zamrażarek. Małe urządzenia elektroniczne składają się również w około 26% z tworzyw sztucznych. Jednak Eco Systèmes nie podaje żadnych szczegółów na temat rozkładu tych urządzeń w całości. Firma poinformowała, że około 66 tys. ton tworzyw sztucznych zostało przetworzonych na nowe części, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, w 2014 r.

Veolia oddziela i przetwarza około 45 tys. t/rok starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w swoim zakładzie w Angers / Francja. Powstały recyklat jest następnie dostarczany do zakładu formowania wtryskowego SEB w Saint-Jean-de-Bournay, gdzie są wytwarzane zbiorniki rPP do żelazek ze spryskiwaczem.

SEB planuje w nadchodzących latach znacząco zwiększyć udział recyklatu stosowanego w swoich produktach. Obecnie firma rozwija produkcję ekspresów do kawy z komponentami z rABS, a jej wietnamska spółka zależna wystąpiła z ofertą wentylatorów wykonanych z rPP.

Wstępne dane za rok 2015 pokazują wyraźny wzrost sprzedaży o 12,1% do 4,77 mld EUR. Około 8% tego wzrostu przypisuje się wzrostowi organicznemu, podczas gdy reszta jest wynikiem różnic kursowych. W ujęciu regionalnym, Azja pozostaje największym rynkiem, handel w tej części świata wzrósł o prawie 21% licząc rok do roku. Inny ważny rynek, Ameryka Północna, odnotował wzrost o 28% w 2015 roku. Przychody w Europie Zachodniej doszły do 14%, przy czym wcześniej dość słaby rynek krajowy we Francji wzrósł o przyzwoite 5,6%. Handel w gospodarkach wschodzących - na czele z Rosją i Brazylią - znacznie jednak obniżył się. /Źródło: PlastEurope/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent