Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

Polimer Ratujący Życie

Drukuj

Polimer Ratujący Życie

Nowy polimer opracowany przez naukowców z University of Washington (UW; Seattle) ma wspomagać krzepliwość krwi, ograniczając jej ujście w przypadkach takich rany postrzałowe, czy też przy innych urazach których można się nabawić w obszarach wiejskich i wszędzie tam, gdzie natychmiastowa pomoc lekarska nie może być od razu dostępna.

Pacjentowi, który nabył się urazu lub kontuzji, PolySTAT może zostać wstrzyknięty od razu na miejscu, aby zatamować krwawienie, dopóki nie może otrzymać właściwej opieki medycznej. W przeciwieństwie do innych zabiegów, które wymagają chłodni lub mrożonych produktów z krwi, strzykawki napełnione polimerem mogą być noszone wewnątrz plecaka do tzw. awaryjnego użytku.

"Większość pacjentów, z powodu wykrwawienia umiera", powiedział dr Nathan White, profesor bioinżynierii UW i współtwórca. "To jest coś, co od razu powoduje zmniejszenie utraty krwi i utrzymuje ludzi przy życiu na tyle długo, aby dotarła do niego pomoc medyczna". Nowy polimer został opisany w Science Translational Medicine w wydaniu marcowym.

W początkowym badaniu przeprowadzonym na szczurach, 100% zwierząt, ze śmiertelnymi obrażeniami przerwania tętnicy udowej, po wstrzyknięciu PolySTAT przeżyło, a tylko około 20% badanych szczurów przeżyło leczonych naturalnymi proteinami. Naukowcy twierdzą, że materiał może zostać poddany testom klinicznym u ludzi w ciągu pięciu lat.

Polimer został zainspirowany naturalnym białkiem (czynnik XIII) występującym w organizmie, które pomaga wzmocnić krzepliwość krwi, według informacji prasowej opublikowanej przez UW. Po urazie, płytki krwi, zaczynają gromadzić się w ranie tworząc wstępną barierę. Następnie sieć wyspecjalizowanych włókien zwanych fibrynami uruchamiają tzw. tkanie skrzepu, aby go wzmocnić, według Jennifer Langston z UW. Jeśli rusztowanie nie może wytrzymać ciśnienia krwi, skrzep się rozpada, a pacjent wciąż krwawi. Zarówno PolySTAT i czynnik XIII wzmacnia zakrzepy przez sieciowanie nićmi fibryny. "To jest jak różnica między skręcaniem dwóch lin razem i tkaniem sieci", powiedział profesor bioinżynierii Suzie Pun, UW Robert J. Rushmer i współautor artykułu.

Materiał jest potencjalnie tańszy niż obecnie stosowane produkty krwiopochodne, które wymagają starannego przechowywania, jego stosowanie zmniejsza ryzyko, ponieważ mniej prawdopodobny jest wzrost bakterii lub przeniesienia chorób zakaźnych.

Badania wskazują, że PolySTAT działa wzmacniająco na krzepliwość, nawet w przypadkach, gdy poziom płytek krwi jest krytycznie niski.

Zespół UW stosuje także wysoko wyspecjalizowany peptyd, który wiąże tylko fibryny w miejscu rany. Nie wiąże się z prekursorem fibryny, która krąży w całym ciele. Oznacza to, że PolySTAT nie powinien tworzyć niebezpiecznych skrzepów, które mogłyby prowadzić do udaru mózgu lub zatoru.

Kolejne etapy obejmą badania na większych zwierzętach i dodatkowych badaniach przesiewowych, aby dowiedzieć się, czy PolySTAT wiąże się z innych niezamierzonymi substancjami. Naukowcy planują również zbadać polimer pod względem leczenia hemofilii a także integracji z bandażem. /Źródło: Plastics Today/

Tagi: polystat
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent