Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

Nowe Zastosowanie Materiału Tepex Koncernu LANXESS

Drukuj

Nowe Zastosowanie Materiału Tepex Koncernu LANXESS

Coraz większa liczba producentów samochodów wykorzystuje produkty z termoplastycznych materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami ciągłymi marki Tepex oferowane przez koncern LANXESS i przeznaczone do wyrobu lekkich elementów w produkcji seryjnej na dużą skalę. Nowym zastosowaniem tego materiału kompozytowego jest mechanizm nośny modułu drzwiowego dla klasy pojazdów o kompaktowej budowie, który został wykorzystany przez jednego z międzynarodowych producentów samochodów. Koncern LANXESS podpisał niedawno kontrakt z niemieckim dostawcą systemów Brose Fahrzeugteile GmbH & Co. KG na dostarczanie tego materiału kompozytowego spółce ElringKlinger AG, produkującej mechanizm nośny. – Ten element strukturalny stanowi przykład ogromnego potencjału naszych materiałów kompozytowych w zakresie taniej produkcji lekkich elementów. Dzięki naszej specjalistycznej wiedzy w dziedzinie materiałów, wirtualnego projektowania części i symulacji procesu produkcyjnego wnieśliśmy bardzo ważny wkład w pomyślne opracowanie tego produktu – powiedział Henrik Plaggenborg, szef działu marketingu technicznego i rozwoju biznesowego materiału Tepex w branży samochodowej. Bond-Laminates, spółka zależna koncernu LANXESS, która produkuje materiał Tepex i opracowuje dla niego zastosowania, będzie zaopatrywała spółkę ElringKlinger w Europie w arkusze kompozytowe Tepex.

Tani jednoetapowy proces

Powstanie tego komponentu jest wynikiem ścisłej wieloletniej współpracy między spółkami Brose, ElringKlinger i koncernem LANXESS. Dzięki nowym komponentom masę pojazdu zmniejszono o blisko 1,6 kg w porównaniu do komponentów formowanych wtryskowo. – Przy czterech modułach drzwiowych możliwe są oszczędności masy rzędu 5 kg w porównaniu z wersją stalową – wyjaśnia Henrik Plaggenborg.

Mechanizm nośny modułu drzwiowego produkowany jest w ramach procesu formowania hybrydowego, obejmującego formowanie i wtrysk wkładki z materiału Tepex bezpośrednio do formy wtryskowej.
– Jednoetapowy proces produkcyjny wprowadzony do przemysłowego zastosowania przez spółkę ElringKlinger eliminuje konieczność stosowania narzędzi formujących i pozwala na obniżenie kosztów poprzez integrację różnych funkcji. Te dwie kwestie mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia wydajności komponentów pod względem kosztów – podkreślił Harri Dittmar, kierownik projektu w dziale marketingu technicznego i rozwoju biznesowego.

Materiał Tepex sprawdził się już w wielu innych zastosowaniach w produkowanych seryjnie lekkich komponentach dla sektora motoryzacyjnego. Wykorzystywany jest na przykład do produkcji pasów przednich, belek zderzaka, obudów systemów infotainment, podpodłogowych paneli ochronnych, pedałów hamulcowych, obudów akumulatora oraz siedzisk i oparć foteli. – Dostarczając preformy do mechanizmów nośnych modułów drzwiowych w ilościach sięgających siedmiocyfrowych liczb rocznie, pokazujemy raz jeszcze, jak doskonale materiał Tepex nadaje się do produkcji seryjnej na dużą skalę – powiedział dr Christian Obermann, dyrektor zarządzający spółki Bond-Laminates.

***

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 roku osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 19 200 pracowników w 25 różnych krajach i jest reprezentowany przez 75 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest rozwój, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, specjalistycznych substancji chemicznych i tworzyw sztucznych. Dzięki ARLANXEO, spółce typu joint-venture utworzonej wraz z Saudi Aramco, koncern LANXESS jest również głównym dostawcą kauczuków syntetycznych. Koncern LANXESS należy do najważniejszych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI World) i FTSE4Good.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości

Niniejsza informacja prasowa zawiera pewne wypowiedzi dotyczące przyszłości oparte na aktualnych założeniach i prognozach koncernu LANXESS AG. Różne znane i nieznane zagrożenia, niewiadome i inne czynniki mogą przyczynić się do powstania znacznych różnic pomiędzy rzeczywistymi przyszłymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami firmy a podanymi tutaj przewidywaniami. Koncern nie bierze odpowiedzialności za uaktualnianie stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych zdarzeń lub rozwoju sytuacji.

Informacje dla redaktorów

Wszystkie informacje prasowe publikowane przez koncern LANXESS wraz z towarzyszącymi im zdjęciami można znaleźć na stronie internetowej: http://press.lanxess.com. Aktualne zdjęcia członków Zarządu oraz inne materiały graficzne dotyczące koncernu LANXESS są dostępne na stronie internetowej: http://photos.lanxess.com. Materiały filmowe można znaleźć na stronie internetowej: http://globe360.net/broadcast.lanxess/.

Dodatkowe informacje dotyczące produktów chemicznych oferowanych przez koncern LANXESS można znaleźć w naszym WebMagazine pod adresem: http://webmagazine.lanxess.com.

Znajdź nas na portalach Twitter, Facebook, LinkedIn i YouTube:

http://www.twitter.com/LANXESS

http://www.facebook.com/LANXESS

http://www.youtube.com/lanxess

Tagi: lanxess tepex
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline