Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Przewodnik Przy Zakupie Odpowiedniej Giętarki

Drukuj

Przewodnik Przy Zakupie Odpowiedniej Giętarki

Gięcie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas plastycznej obróbki metalu. Wykorzystuje się ją w wielu dziedzinach przemysłu – hydraulice, serwisach samochodowych, meblach czy produkcji elementów ozdobnych. Aby praca przebiegała sprawnie oraz precyzyjnie i efektywnie, należy wyposażyć warsztat w odpowiednie urządzenie, czyli giętarkę.

Obecnie na rynku maszyn przeznaczonych do gięcia metalu znaleźć można wiele urządzeń o różnych parametrach. Niektóre sprawdzą się w przypadku rur o cienkich ścianach, inne będą lepszym rozwiązaniem w zakładach zajmujących się produkcją seryjną. Tak duży wybór to większa szansa na znalezienie urządzenia, które doskonale odpowiadać będzie specyfice wykonywanych prac. Z drugiej jednak strony bogata oferta może nieco utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji. Jak więc kupić odpowiednią giętarkę?

Urządzenie na miarę potrzeb

Osoby poszukujące giętarki do rur mogą kierować się różnymi kryteriami – dla niektórych najważniejsza będzie jakość i renoma producenta, dla innych korzystna cena, a jeszcze inni podejmą decyzję ze względu na dodatkowe funkcje konkretnego modelu maszyny. Wszystkie te czynniki są ważne, ale najlepszym rozwiązaniem podczas poszukiwania urządzenia do gięcia rur jest uwzględnienie prac wykonywanych w danym przedsiębiorstwie. Przykładowo niewielki zakład naprawy samochodów nie potrzebuje maszyny pozwalającej na wyginanie skomplikowanych kształtów, co z kolei jest niezbędne w przypadku producenta balustrad, czy elementów ozdobnych i wyposażenia wnętrz. Warto więc wcześniej zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy – w ten sposób możliwe będzie zawężenie pola poszukiwań do konkretnego modelu.

Rodzaj urządzenia

Giętarki beztrzpieniowe są mało skomplikowane, a dodatkowo pozwalają na zmniejszenie kosztów zakupu urządzenia do obróbki metalu. Stosuje się je w przemyśle tłumikarskim, podczas budowy prototypów maszyn i konstrukcji stalowych w indywidualnych warsztatach, a także w produkcji balustrad. Działają na zasadzie nawijania rury na matrycę, lub wyciskania łuku poprzez prasowanie i mogą być napędzane za pomocą dźwigni, pompki hydraulicznej albo elektrycznie. Nie sprawdzą się jednak tam, gdzie konieczne jest gięcie rur o cienkich ściankach oraz uzyskanie cienkich promieni gięcia, dlatego w zakładach zajmujących się tego typu pracami bardziej odpowiednie będę giętarki trzpieniowe. Oprócz tych dwóch wymienionych rodzajów, na rynku urządzeń do obróbki metalu znaleźć można również giętarki trójrolkowe, gdzie pożądane kształty uzyskuje się metodą zwijania rury lub profilu pomiędzy trzema rolkami.

Sposób sterowania

Ręczne giętarki beztrzpieniowe są najlepszym rozwiązaniem do prac instalacyjnych. Jednak jeśli zdecydujemy się na giętarkę trzpieniową, możemy wybrać maszyny sterowane na różne sposoby. Decyzję należy podjąć uwzględniając rodzaj wykonywanych za jej pomocą prac. W przypadku nieseryjnej produkcji, podczas remontów czy prac instalatorskich sprawdzą się giętarki sterowane manualnie. Charakteryzują się one dosyć długim cyklem gięcia, dlatego jeśli zależy nam na skróceniu tego procesu, możemy wybrać giętarkę sterowaną NC. Działa ona na zasadzie półautomatycznej i doskonale sprawdzi się do seryjnej produkcji mało skomplikowanych elementów. Urządzenia sterowane CNC z kolei pracują w pełni automatycznie, a dzięki podajnikowi rury mogą też wykonywać samoczynnie serie gięć przestrzennych.

Podsumowanie

Kupno giętarki do rur wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto przemyśleć wybór odpowiedniego urządzenia. Podczas poszukiwań kierujmy się zakresem prac jakie zamierzamy wykonywać oraz materiałem przeznaczonym do obróbki – w niewielkich warsztatach, podczas prac remontowych czy instalatorskich sprawdzą się giętarki beztrzpieniowe (więcej informacji: http://eurometal.com.pl/gietarki-do-rur-i-pretow/beztrzpieniowe/), lub ręczne giętarki trzpieniowe (http://eurometal.com.pl/gietarki-do-rur-i-pretow/trzpieniowe/) . W przypadku większych zakładów pracy zajmujących się produkcją seryjną należy rozważyć zakup maszyny półautomatycznej lub w pełni automatycznej umożliwiającymi bardziej skomplikowaną obróbkę metalu.

 

 

 

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Polecamy:

Ankieta

Plastline

Plastinvent