Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Druk 3D W Prototypowaniu Części Do Supersamochodu

Drukuj

Druk 3D W Prototypowaniu Części Do Supersamochodu

OMNI3D, Arrinera Technology i firma OE Industry połączyły siły, by stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp lampy samochodowej. Projekt został zrealizowany w technologii FFF, a testy skanerem 3D potwierdziły, że posiada wysoką precyzję wymiarową.

OMNI3D jest producentem przemysłowych drukarek 3D, Factory 2.0 Production System. To właśnie na tej drukarce zostały wydrukowane części do przedniej lampy polskiego supersamochodu firmy Arrinera Technology.

Wybór technologii FFF był uzasadniony możliwością tworzenia w niej skomplikowanych geometrii w stosunkowo krótkim czasie. Druk 3D zagwarantował także wysoką dokładność przy niskim koszcie materiału i bardzo niewielkim odpadzie. Wydruk zrealizowano z wykorzystaniem materiału ABS-42, charakteryzującego się wytrzymałością, łatwą postprodukcją i szeroką paletą możliwości wykończenia prototypu. Koszt materiału wykorzystanego do tego wydruku to 65 EUR.

Złożony model lampy ma wielkość 440 x 370 x 200 mm. Czas druku 6 elementów składających się na obiekt wyniósł 65 godzin. W gotowym prototypie zamontowano lampy firmy OE Industry, dostawcy rozwiązań inżynieryjnych w zakresie systemów oświetlenia. Model wyposażony jest w główną soczewkę o średnicy 90 mm oraz światła trójfunkcyjne do jazdy dziennej i postojowe. Wykorzystano tu światła Bi-LED, w których za pomocą diody LED można realizować światła mijania i drogowe.

Pod względem wizualnym obiekt nie różni się od modułu, który w przyszłości będzie produkowany seryjnie. Końcowe testy przeprowadzono na skanerze MICRON 3D, z wykorzystaniem zielonego światła, trzykrotnie dokładniejszego niż powszechnie stosowane światło białe. Wynik pomiaru okazał się o 30% lepszy niż założona dokładność.

Gotowy prototyp z zamontowaną elektroniką oraz części składowe przed postprodukcją będzie można zobaczyć w listopadzie na stoisku OMNI3D podczas targów FORMNEXT (hala 3.1, stoisko C29) we Frankfurcie oraz EUROTOOL (hala Wisła, stoisko W27) w Krakowie.

Spotkaj się z technologami druku 3D:

  • FORMNEXT, 14-17 listopada – hala 3.1, C29
  • EUROTOOL, 28-30 listopada – hala Wisła, stoisko W27

OMNI3D to polski producent przemysłowych drukarek 3D działających w technologii FFF. Oprócz zakupu drukarki Factory 2.0, proponuje darmowy audyt, usługi druku na zlecenie, szkolenia, pełne usługi serwisowe oraz warsztaty. Firma współpracuje z przedsiębiorstwami z branż takich jak motoryzacja, lotnictwo, wzornictwo przemysłowe czy automatyka przemysłowa. Więcej: omni3d.com

Arrinera S.A jest polskim producentem samochodów sportowych. Arrinera Hussarya GT to najnowszy samochód wyścigowy firmy. Spółka zależna, czyli Arrinera Technology S.A. specjalizuje się w opracowywaniu nowoczesnych technologii wiążących się z elektroniką, aktywną aerodynamiką i kompozytami. Są one wykorzystywane w supersamochodzie Arrinera Hussarya. Więcej: arrinera.com

OE INDUSTRY jest  pierwszomontażowym dostawcą dla przemysłu i motoryzacji. Firma oferuje pojedyncze elementy oraz kompletne rozwiązania inżynieryjne w zakresie systemów oświetlenia i chłodzenia, w większości dedykowane. Firma wypracowała unikalne rozwiązania, co sprawia, że zespół zaczyna pracę tam, gdzie inni dopiero będą po kilku tygodniach. W porównaniu z producentami wielkoseryjnymi OE Industry szybciej reaguje na potrzeby klientów i oferuje niższe koszty rozwoju projektu.

Kontakt:

Marika Kachelska

Content Marketing Specialist

* * *

Od Redakcji: FFF (Fused Filament Fabrication) – jedna z addytywnych metod druku 3D, wykorzystywana przez hobbystów w warunkach domowych lub w biurach. Jest odpowiednikiem stosowanej w przemyśle technologii FDM. Proces tworzenia polega na roztopieniu materiału (filamentu) w podgrzewanej głowicy, a następnie jest on nakładany na roboczy stół. Kiedy pierwsza warstwa jest już położona, do obiektu dodaje się kolejne, aż wydrukowany zostanie cały model. Najczęściej w procesie wykorzystywany jest plastik typu ABS lub PLA. Technologia ta wykorzystywana jest do produkcji prototypów, modeli, makiet, obudów, narzędzi, wyposażenia oraz zamienników uszkodzonych elementów.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline