Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

BASF w Projekcie Sport Infinity

Drukuj

BASF w Projekcie Sport Infinity

BASF jest teraz częścią projektu "Sport Infinity" pracującego nad identyfikacją i rozwojem recyklingu, częściowo opierającym się ma odpadowych kompozytach, wzmocnionych włóknami tekstylnymi. Wspierany przez adidasa i finansowany przez Komisję Europejską projekt składa się z dziesięciu członków. Nadające się do odzysku kompozyty wzmocnione włóknami tekstylnymi umożliwiają szybkie wytwarzanie łatwo przystosowalnych produktów sportowych.

BASF pomaga tworzyć produkty sportowe w sposób bardziej zrównoważony

Rys.1. Projekt Sport Infinity

 

Centrum uwagi w Projekcie Sport Infinity

  • Program badawczy koncentruje się na artykułach sportowych do piłki nożnej, a w szczególności butach.
  • Celem jest nowy rodzaj artykułu sportowego, który nie zostanie wyrzucony, ale wykorzystany ponownie.
  • Potencjał automatyzacji różnych procesów formowania będzie wykorzystywany, teoretycznie umożliwiając wytwarzanie buta w jednym etapie.
  • Zużyte buty do piłki nożnej, na przykład, mogą być zbierane i rozdrabniane na malutkie kawałki, z których każdy gram zostanie ponownie przetworzony.
  • Nowe buty mogą być produkowane przez połączenie z materiałem pierwotnym i wzmocnienie wybranym włóknem z podobnych lub alternatywnych źródeł odpadów.

Rola BASF w rozwijaniu nadających się do przetwarzania kompozytów dla produktów sportowych

Wyzwaniem dla BASF jest osiągnięcie pożądanego poziomu wydajności produktów w pętli wielokrotnego recyklingu materiałów.

• Obszerne know-how dotyczące polimerów będzie odgrywać ważną rolę w opracowywaniu nowych materiałów i dostosowaniu ich do procesu produkcyjnego.

• Zdolność do recyklingu jest decydującym parametrem w procesie selekcji materiału.

"Mamy wielką przyjemność połączenia w tym projekcie dziewięciu wysoko klasyfikowanych partnerów. Skupiamy się na specjalnych nowych polimerach o szerokim zakresie własności mechanicznych. Celem jest stworzenie produktu do recyklingu, który może być dostrojony do różnych aplikacji i powiązanych procesów. Opracowanie od kołyski do kołyski nowych i przełomowych koncepcji artykułów sportowych wraz z partnerami wzdłuż całego łańcucha wartości jest dla nas idealnym rozwiązaniem", powiedział Juergen Weiser, Dyrektor Technologii, Performance Materials BASF.

Pojedynczy etap produkcji: od konsumenta do projektanta produktu

  • Polimery, pochodzące zarówno z odpadów przemysłowych jak i odzieży sportowej, zostaną przeprojektowane do kluczowych procesów produkcyjnych dla Sport Infinity.
  • Procesy wykorzystują niemal każdy gram materiału i nie wytwarzają odpadów.
  • Procesy umożliwiają konsumentom dostosowanie swoich butów do piłki nożnej od względem kształtu, koloru i wzoru. Konsumenci stają się twórcami, bez konieczności martwienia się o odpady.
  • Celem jest optymalizacja procesu w stopniu, który umożliwia wysoko zautomatyzowaną produkcję butów w jednym etapie procesu.

Aby obrócić tę wizję w rzeczywistość, Sport Infinity łączy partnerów z różnych dyscyplin. Od producentów specjalistycznych urządzeń po specjalistów obróbki, od głównych dostawców chemikaliów po przetwórców włókien i tkanin, od wzornictwa przemysłowego po zarządzanie wiedzą, a także partnerów reprezentujących marki odzieży sportowej i akademię piłki nożnej. W rezultacie konsorcjum projektu obejmuje cały łańcuch wartości, aby osiągnąć jeden wspólny cel: zrównoważony, możliwy do przystosowania dla konkretnych odbiorców, wysokiej jakości sprzęt sportowy do piłki nożnej wykonany w Europie.

Konsorcjum Sport Infinity

Komisja Europejska rozpoczęła projekt Sport Infinity w czerwcu 2015 wraz z dziesięcioma wiodącymi w branży ekspertami: adidas AG; BASF; KISKA GmbH; FILL Gesellschaft m.b.H .; Norymberski Uniwersytet Fryderyka-Aleksandra w Erlangen (FAU); OECHSLER AG; Uniwersytet w Leeds, Centrum Tkanin Technicznych (CTT); Stowarzyszenie CETI (Centre Européen des Tecstiles Innovants); Hypercliq e.e .; SportsMethod Ltd.

Performance Materials (Materiały Wysokojakościowe) firmy BASF

Oddział Performance Materials BASF obejmuje pod jednym dachem całe materiałowe know-how firmy BASF dotyczące innowacyjnych, zindywidualizowanych tworzyw sztucznych. Globalnie aktywny w czterech głównych sektorach przemysłu - transportowym, budowlanym, przemysłowym i dóbr konsumpcyjnych - oddział ma silne portfolio produktów i usług w połączeniu z głębokim zrozumieniem rozwiązań systemowych zorientowanych aplikacji. Kluczowe czynniki rentowności i wzrostu to nasza ścisła współpraca z klientami i wyraźna koncentracja na rozwiązaniach. Silne możliwości w zakresie badań i rozwoju (R&D) stanowią podstawę do opracowania innowacyjnych produktów i aplikacji. W 2014 roku, oddział Performance Materials osiągnął globalną sprzedaż w wysokości 6,5 mld EUR. /Źródło: Omnexus/

Tagi: basf
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent