Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Praca & HR RSS

Awans Pionowy Czy Poziomy?

Drukuj

Awans Pionowy Czy Poziomy?

Sam awans bardzo często kojarzony jest ze zmianą stanowiska na pozycję wyższą w hierarchii niż obecnie zajmowana. Jeśli już zmieniać pracę z pozycji inżyniera to na leadera lub menadżera – to poniekąd stereotypowe myślenie większości kandydatów. Czy to zawsze jedyna słuszna ścieżka kariery zawodowej? Kiedy warto rozważyć ofertę na posiadane obecnie stanowisko?

Jest kilka ważnych argumentów, które powinny wpłynąć na decyzję dotyczącą zmiany pracy na obecnie posiadane stanowisko w innej firmie. Przede wszystkim duże znaczenie ma wielkość i specyfikacja danej organizacji. Zupełnie inaczej wygląda zmiana stanowiska na obecnie posiadane w małej organizacji niż w dużej i prężnie działającej firmie. Należy również pamiętać, że sam profil stanowiska u jednego pracodawcy, nie musi odpowiadać do końca profilowi w innym przedsiębiorstwie.  Często takie samo stanowisko w większej organizacji wiąże się również z większym zakresem obowiązków, większą ilością klientów, zadań, odpowiedzialnością, itp. Niekiedy inny pracodawca, składając ofertę na to samo stanowisko, może zaproponować większe szanse rozwoju, między innymi oferując dodatkowe szkolenia czy warsztaty. Kluczem do podjęcia właściwej decyzji jest poznanie potencjalnie nowej organizacji oraz  wizji dla danego stanowiska i zakresu obowiązków.

Kolejnym argumentem do rozważenia w przypadku zmiany stanowiska na obecnie posiadane jest możliwość zdobywania nowych kompetencji  i dalszego rozwoju w innym środowisku. Często zmiana otoczenia, współpracowników czy też klientów może być bardzo owocna pod względem samorozwoju. Nie tylko awans pionowy daje szanse poszerzania swoich doświadczeń i zdobywania nowych umiejętności. Nowi współpracownicy to również okazja do wymieniania się doświadczeniami  i wiedzą. Warto to rozważyć w przypadku otrzymania tego typu oferty.

 Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę w przypadku propozycji awansu pionowego jest zakres odpowiedzialności i specyfika danego stanowiska. Większa decyzyjność, bardziej rozległy region działania, nowe rynki, technologia, procesy produkcyjne mogą być również zawarte w ofercie związanej ze zmianą stanowiska na obecnie posiadane. Bardzo często sama nazwa stanowiska nie informuje bezpośrednio o zwiększeniu kompetencji pracownika, natomiast już zakres obowiązków pokazuje nowo pozyskane umiejętności i wiedzę.

Czy warto zatem rozważać również zmianę stanowiska na obecnie posiadane, a nie tylko na stanowiska znajdujące się wyżej w hierarchii? Zdecydowanie tak! Samo poznanie oferty przecież nic nie kosztuje, a kto wie, może odmieni Twoją karierę zawodową i da Ci nowe możliwości rozwoju. Przy podejmowaniu decyzji  o wszelkich zmianach zawodowych, pamiętaj, aby mieć na uwadze rozwój osobisty, gdyż to właśnie on pozwoli osiągnąć zamierzony sukces. Autor: Paweł Knieć - Associate Consultant  HRK Engineering & Technology

Kontakt dla mediów

Ilona Szymańska

Junior Marketing Specialist

ilona.szymanska@hrk.pl

tel. +48 723 239 975

O firmie

HRK S.A. to polska firma specjalizująca się w doradztwie personalnym i digitalizacji procesów HR. Dzięki doświadczeniu w 4 kluczowych obszarach HR (rekrutacja, ocena i rozwój pracowników, employer branding i obsługa systemów payroll) zapewniamy naszym klientom najwyższą jakość usług, nawet przy napiętych terminach. Od 2000 r. wspieramy menedżerów w pozyskiwaniu pracowników i skutecznym zarządzaniu personelem. Pracujemy w zespołach ekspertów specjalizujących się w poszczególnych sektorach gospodarki.

Oferujemy usługi rekrutacji pracowników, badań i rozwoju potencjału zawodowego (łącznie z zaawansowanymi badaniami Assessment/Development Centre), budowanie ścieżek kariery, employer branding oraz – pod marką HRK Payroll Consulting – administrację wynagrodzeniami i zarządzanie dokumentacją personalną.

 

Tagi: praca hr hrk
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline