Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Studia Podyplomowe Materiały i Technologie Przetwórstwa TS

Drukuj

Studia Podyplomowe Materiały i Technologie Przetwórstwa TS

Zakład Przetwórstwa Polimerów, Instytut Technologii Mechanicznych  Politechniki Częstochowskiej serdecznie zaprasza do udziału w  STUDIACH PODYPLOMOWYCH  „MATERIAŁY I TECHNOLOGIE PRZETWÓRSTWA TWORZYW SZTUCZNYCH”.

Dynamiczny rozwój branży tworzyw sztucznych oraz lokowanie na terenie Polski nowych zakładów europejskich koncernów wytwarzających na potrzeby przemysłu AGD, samochodowego i maszynowego elementy z tworzyw sztucznych powoduje duże zapotrzebowanie na wykształconą kadrę inżynierską. Celem studiów jest poszerzenie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności w zakresie szeroko pojętego przetwórstwa tworzyw sztucznych, wdrażania nowoczesnych technologii oraz pracy z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn i urządzeń peryferyjnych. Przyswojenie wiedzy z zakresu fizykochemii polimerów, ich właściwości oraz podstaw przetwórstwa daje niezbędne podstawy do dalszego doskonalenia umiejętności podczas sterowania i nadzorowania technologii przetwórstwa oraz radzenia sobie z problemami w realnych warunkach przemysłowych.

Zakres tematyczny prowadzonych studiów podyplomowych dotyczył będzie podstaw nauki o tworzywach polimerowych ich właściwościach, stosowaniu, przetwarzaniu i obróbce. Omówione będą fizyczno-chemiczne podstawy procesów przetwórstwa tworzyw. Program studiów będzie również dotyczył konstrukcji narzędzi. Zajęcia praktyczne będą prowadzone w laboratoriach Instytutu, w których słuchacze zapoznają się z działaniem i obsługą nowoczesnych maszyn i urządzeń przetwórczych. Podczas zajęć w laboratoriach zapoznają się również z metodami oceny właściwości fizycznych oraz struktury wyrobów z tworzyw polimerowych pod kątem ich jakości. W ramach ćwiczeń laboratoryjnych poznają podstawowe oraz zaawansowane metody badań właściwości tworzyw z wykorzystaniem urządzeń do analizy termicznej DSC (różnicowa kalorymetria skaningowa) i DMTA (dynamiczna analiza mechaniczna). W porozumieniu z firmą NETZSCH Thermal Analysis wszyscy słuchacze biorący udział w zajęciach otrzymają certyfikat świadczący o umiejętności obsługi w/w urządzeń i analizy otrzymanych wyników badań.

Sylwetka absolwenta

Studia podyplomowe w specjalności PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH mają na celu przygotowanie kadry inżynierskiej do realizacji coraz trudniejszych zadań w procesach przetwórstwa tworzyw sztucznych. Po zakończeniu studiów i uzyskaniu dyplomu absolwenci uzyskają wiedzę i umiejętności z szeroko pojętego zakresu procesów przetwórstwa tworzyw polimerowych, które są wykorzystywane w dynamicznie rozwijającym się przemyśle. Podniesienie kompetencji absolwentów kończących studia pozwoli na lepsze wykorzystanie wiedzy w firmie, w której już pracują lub na związanie swojej przyszłości z firmą przetwarzającą tworzywa. Na rynku pracy mało jest specjalistów z tej dziedziny stąd ogromna popularność kierunków i specjalności z nią związanych.

Program zajęć

Program studiów obejmuje 190 godzin dydaktycznych zajęć. Zajęcia podzielone są na wykłady, zajęcia laboratoryjne i projektowe. Studia trwają 2 semestry i będą prowadzone w systemie studiów niestacjonarnych. Zajęcia będą odbywały się co dwa tygodnie w godzinach od 9.00-18.00 (sobota) i od 9.00 do 13.00 (niedziela).

Przewidujemy następującą tematykę zajęć:

  • Budowa, struktura i właściwości tworzyw sztucznych
  • Wybrane zagadnienia z fizykochemii polimerów
  • Technologie przetwórstwa i obróbki tworzyw
  • Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
  • Narzędzia do przetwórstwa tworzyw
  • Symulacje procesów przetwórstwa CAE i ich analiza (MoldFlow, 3dMoldex)
  • Regeneracja i recykling tworzyw sztucznych
  • Badania i kontrola jakości materiałów i wyrobów z tworzyw
  • Seminarium przygotowujące do egzaminu końcowego

Dokumenty wymagane do przyjęcia na studia

  • wniosek o przyjęcie na studia podyplomowe i kwestionariusz osobowy,
  • kserokopia dowodu osobistego,
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych i ich gromadzenie (ksero dowodu),
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (magisterskich, inżynierskich lub licencjatu),

Termin rozpoczęcia studiów: luty - marzec 2016

Termin zakończenia studiów: marzec 2017

Koszt studiów (2 semestry): 5 500,00zł

Opłata za postępowanie kwalifikacyjne w kwocie 85 PLN powinna zostać uiszczona po rozpoczęciu studiów podyplomowych

 

Informacje i zapisy:

Sekretariat Zakładu Przetwórstwa Polimerów

Politechnika Częstochowska

Al. Armii Krajowej 19C, 42-201 Częstochowa

Tel/fax.: 34 3250659

Tel.: 34 3250539

e-mail:

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent