Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

BASF Przejmuje Biznes Poliamidowy Solvay

Drukuj

BASF Przejmuje Biznes Poliamidowy Solvay

Niemiecka grupa chemiczna BASF (BASFn.DE) wzmocniła działalność w sektorze tworzyw, decydując się na zakup poliamidowych aktywów belgijskiej firmy Solvay (SOLB.BR) za kwotę 1,6 mld EUR (1,42 mld GBP). BASF poinformował w ubiegłym tygodniu, że nabycie stanowi uzupełnienie portfolio tworzyw konstrukcyjnych firmy BASF i zwiększy dostęp do kluczowych wzrastających rynków w Azji i Ameryce Południowej.

Dla Solvay sprzedaż jest kolejnym krokiem w strategii, aby zbyć szeroką gamę produktów i skupić się na konkretnych zastosowaniach w przemyśle lotniczym, samochodowym, naftowym i gazowniczym, w których może osiągnąć wyższe marże. W zeszłym roku firma osiągnęła sprzedaż w wysokości 1,32 mld EUR, oraz EBITDA w wysokości około 200 mln EUR. Firma zatrudnia około 2400 pracowników na całym świecie.

Głównymi konkurentami są firmy lycry Invista, należąca do Koch Industries [KCHIN.UL] i Ascend, będący własnością SK Capital.

Dzięki przejęciu firma BASF zwiększa swoją działalność w zakresie poliamidu 66, odpornego na ciepło tworzywa sztucznego, stosowanego w tekstyliach, a także w części przemysłowej, takich jak armatura do rur, wentylatory chłodzące czy też systemy wymiany powietrza w silnikach samochodowych. Według oczekiwań niemieckiej firm akwizycja winna przyczynić się do wykazania zysków za pierwszy pełny rok obrachunkowy, co będzie widoczne w trzecim kwartale 2018 roku.

Firma Solvay poinformowała, że sprzedaż, a także silniejsze EUR, zmniejszyłaby w tym roku zysk z działalności podstawowej do 6 z 8 procent wg poprzedniej prognozy opartej na jednolitym liniowym wzroście. Osiągnięte zyski zostaną wykorzystane dla redukcji zadłużenia.

"To chyba ostatni znaczący krok w kierunku przekształcenia grupy", powiedział Pascal Juery, członek komitetu wykonawczego Solvay, w rozmowie z dziennikarzami. Działalność Solvay znajduje się w joint-venture z surowcową firmą Invista, która od ponad roku stara się rozwiązać problem ze strony Solvay - poinformowały źródła. Solvay i BASF poinformowały, że partner joint-venture zdecydował się poprzeć ten krok. Solvay sprzedał wcześniej swój globalny biznes PVC i zakończyła w tym roku zbycie biznesu octanu celulozy, surowca do produkcji filtrów papierosowych. Pascal Juery powiedział, że grupa planuje utrzymać niektóre większe biznesy, takie jak soda kalcynowana, do otrzymywania szkła, dodając, że tego typu jednostki wygenerowały duże zyski.

BASF jest także trzecim co do wielkości producentem chemikaliów stosowanych w uprawach zbożowych na świecie i został skrytykowany przez niektórych inwestorów za swoją politykę w temacie fuzji i przejęć, prowadzoną w tym segmencie biznesu. /Źródło: BASF/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Polecamy:

Plastline