Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Sytuacja na Rynku Poliolefin w Czerwcu

Drukuj

Sytuacja na Rynku Poliolefin w Czerwcu

Europejskie ceny standardowych gatunków termoplastycznych tworzyw w czerwcu, czwarty miesiąc z rzędu wykazywały trend wzrostowy. Pod koniec miesiąca można było jednak zaobserwować, że presja cenowa złagodniała gdy podaż zaczęła powracać do normalnego poziomu.

Ceny polietylenu ponownie odnotowały wzrost znacznie wyższy niż wzrost kosztów surowców. Ceny PE w czerwcu zarejestrowały trzycyfrowy wzrost w ciągu pierwszej dekady miesiąca w porównaniu ze wzrostem cen etylenu o 60 EUR/T , ale wzrost cen został zatrzymany pod koniec czerwca, gdy na rynku poprawiła się dostępność tworzywa.

Na rynku polipropylen można było zaobserwować podobny trend, choć pod koniec czerwca nastąpił wzrost cen propylenu o około 40 EUR/T. PVC zarejestrował również niewielkie podwyżki cen, poprawiając marżę.

Producentom polistyrenu, nie udało się w pełni przełożyć wzrostu cen styrenu o 20 EUR/T na cenę tworzywa z powodu słabego popytu i dobrej podaży.

Tymczasem ceny PET spadły, pomimo niewielkich wzrostów surowców, w wyniku niewystarczającej ilości zamówień a także wzrostu importu konkurencyjnego cenowo.

Dostępność na rynku polichlorku winylu pozostawała słaba prawie przez cały czerwiec, ale nieznacznie się poprawiła. Nieplanowane zamknięcia instalacji utrzymują się, szczególnie na instalacjach krakingu poliolefin i produkcji PVC. Jednak europejskie zakłady produkujące poliolefiny uporało się z ogłoszonymi niedawno force majeures (siła wyższa), ale produkcja nie wróciła jeszcze do normalnego poziomu. Silniejszy kurs euro a także wysokie europejskie ceny spowodowały wzrost importu w czerwcu.

Podsumowanie informacji dotyczących sytuacji produkcyjnej w czerwcu:

  • Firma Kem One wznowiła produkcję VCM i PVC pod koniec czerwca, po awarii na instalacji krakingu w Lavera obsługiwaną przez spółkę zależną Naphthachimie.
  • Firma Total Petrochemicals ogłosiła zatrzymanie instalacji krakingu w Lavera, Francja z powodu pożaru, a firma Ineos oświadczyła 19 maja siłę wyższą na instalacjach PP i HDPE z linii produkcyjnych w Laverze.
  • Firma Repsol w dniu 16 czerwca poinformowała o wystąpieniu siły wyższej na instalacji etylenu i butadienu ze względu na wyłączenie instalacji krakingu w Tarragona 20 maja i zadeklarowaniu FM (force majeure). Firma Repsol końcem maja, ogłosiła także siłę wyższą na instalacji produkującej HDPE w Sines w Portugalii, ze względu na nieprzewidziane i nieuniknione problemy techniczne. Produkcja HDPE została wznowiona w połowie czerwca.
  • Firma LyondellBasell po wycieku na linii i awarii wymiennika ciepła, w dniu 16 czerwca ogłosiła siłę wyższą dla kilku swoich gatunków Moplenu (PP) produkowanych w zakładzie w Brindisi we Włoszech.
  • Firma SABIC Europe ogłosiła 28 czerwca siłę wyższą (FM) na instalacji LDPE w swoim zakładzie w Wilton, w Wielkiej Brytanii.
  • Firma Vestolit ogłosła 22 maja wystąpienie siły wyższej (FM) na insatlacji sody kaustycznej i wyrobów z PVC w swoim zakładzie w Marl, Niemcy.
  • Firma BASF ogłosił 19 maja wystąpienie siły wyższej na instalacji tlenku etylenu (EO) i glikolu etylenowego.

Popyt w większości sektorów został ograniczony ze względu na ogólny brak tworzyw na rynku, powodując że dla przetwórców każda ilość dostarczanych materiałów była istotną w realizacji planów produkcyjnych. Ożywienie popytu zaobserwowano w sektorze opakowań do żywności oraz budowlanym. Sektor opakowań do napojów również odnotował zwiększenie popytu, w porównaniu do minionego wiosennego okresu.

Wielu kupujących wstrzymało zakupy ze względu na obecny wysoki poziom cen, oczekując spadku cen w niedalekiej przyszłości.

Wydaje się, że ceny polipropylenu i polistyrenu obniżą się w lipcu ze względu na rosnącą dostępność surowców na rynku oraz redukcję cen propylenu i styrenu. Sytuacja na rynku PE jest określana jako stabilna w wyniku braku znaczących zmian kosztów surowcowych, z możliwością zmian będących wynikiem popytu i podaży. /Źródło: European Plastics News/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline