Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Co Wpływa Na Kurs Walut?

Drukuj

Co Wpływa Na Kurs Walut?

Zastanawiasz się co wypływa na kurs walut? Co stoi za spadkiem bądź wzrostem siły nabywczej pieniądza? Czy kursem waluty można sterować i wpływać na jego wartość? Dziś większość państw rozwijających się i wysokorozwiniętych posiada system kursów płynnych - co oznacza, że państwo nie ingeruje wcale w  kurs waluty  bądź robi to bardzo sporadycznie. Kurs waluty tak naprawdę kształtowany jest przez globalny popyt i podaż pieniądza, na który wpływa wiele czynników - oto najważniejsze z nich.

Stopy procentowe
Wzrost lub spadek stóp procentowych, a nawet sama ich zapowiedź, znajduje odzwierciedlenie w kursie walut. Jeśli stopy procentowe wzrastają - zwiększa się zapotrzebowanie na lokalną walutę - inwestorzy chętnie lokują inwestycje w danym miejscu, co powoduje wzrost wartości nabywczej pieniądza, tym samym podwyższenie kursu waluty.

PKB
Produkt Krajowy Brutto jest ważnym wyznacznikiem dla kursu walut. Jeśli PKB wzrasta oznacza to, że gospodarka danego kraju rozwija się, co pozytywnie wpływa na chęć inwestowania, a co za tym idzie kurs krajowej waluty rośnie. Jeśli PKB odnotowuje spadek, oznacza to recesję i spadek siły nabywczej lokalnej waluty.

Inflacja
Inflacja czyli spadek siły nabywczej pieniądza, który odzwierciedla się we wzroście cen produktów to kolejny czynnik wpływający na kurs waluty. W dłuższej perspektywie krajowa waluta staje się słabsza w stosunku do walut innych krajów - partnerów handlowych, co niesie za sobą mniejszą konkurencyjność towarów eksportowanych, a to powoduje spadek kursu krajowej waluty na rynkach globalnych.

Czynniki środowiskowe
Na kształtowanie się kursu walut głównie oddziałują czynniki makroekonomiczne, jednak nie bez znaczenia pozostają również czynniki polityczne czy spekulacyjne. Na siłę nabywczą pieniądza mogą wpływać wybory parlamentarne czy konflikty zbrojne.

Jak kupować tanio walutę?
Zależy Ci na zakupie waluty w dobrej, konkurencyjnej cenie - skorzystaj z kantoru internetowego. Więcej informacji znajdziesz na kantor internetowy - kantoronline.pl
 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline